Stratégiu ľudských práv zajtra schvália?

Autor: Stanislav Trnovec | 13.1.2015 o 9:37 | (upravené 13.1.2015 o 9:49) Karma článku: 5,23 | Prečítané:  551x

Zajtra, tj. 14. januára 2015 je zasadanie Vlády http://www.rokovania.sk/Rokovanie.aspx/BodRokovaniaDetail?idMaterial=24177. Žijeme v období strachu. Aj ja žijem v obavách a preto som poslal nášmu premiérovi list.

Vážený predseda vlády SR,

Zajtra, t.j. 15.januára 2015 predkladáte na zasadaní Vlády Návrh Celoštátnej stratégie ochrany a podpory ľudských práv v Slovenskej republike; číslo materiálu:UV-45244/2014, ktorý pripravilo MZVaEZ SR pod vedením podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí, pána Lajčáka.

Tento materiál môže, ale aj nemusí byť schválený. Okolnosti, za ktorých vznikal jasne hovoria o tom, že ide o tendenčný materiál, ktorý, ak by bol prijatý, môže spôsobiť oveľa viacej škôd ako osohu.

Pán predseda vlády, v nedeľu ste sa v Paríži zúčastnili pochodu proti teroru. Cez ten istý víkend predkladateľ Návrh Celoštátnej stratégie ochrany a podpory ľudských práv konštatoval, že multikultúrna politika zlyhala. Zlyhala jednoducho preto, lebo predpokladala určité kultúrne pozadie ľudí, napriek tomu, že si prinášali zo sebou iné. Nás, Európanov táto politika núti, aby sme v našej kuchyni, v našich domovoch akceptovali mentalitu hostí. Pokiaľ sme ju neprijali, tak sme sa stali ihneď rasistami, a začínajú po nás strieľať. Akoby sme my boli tí, ktorí prinášajú nesvár a nenávisť.

V podobnej situácii sa nachádzame v oblasti ľudských práv. Dnes, keď celá EÚ zvažuje, ako chrániť ľudské práva, keď sa ozývajú vážne hlasy opäť zaviesť trest smrti a kontroly na hraniciach, treba mať odvahu povedať nie porušovateľom ľudských práv, ktorí konajú pod rúškom ukrivdených.

Pán predseda vlády, dovoľte, predstavím sa. Som otec mnohodetnej rodiny s 11 deťmi. Sme zodpovední rodičia, lebo všetky naše deti majú vysoké vzdelanie, všetky sú zamestnané ako uznávaní odborníci. Sám som aktívny občan, som jeden z 20 autorov Vyhlásenia občianskej spoločnosti pri príležitosti 20. výročia Medzinárodného roka rodiny, a ktoré „bolo sponzorované 27 medzinárodnými organizáciami a podpísali ho zástupcovia viac než 542 285 národných organizácií občianskej spoločnosti, ako aj volení úradníci, akademici a jednotlivcov.“ (Zo správy z generálneho tajomníka OSN o uzavretí osláv 20. výročia Medzinárodného roku rodiny v roku 2014 A/70/61-E/2015/3) http://www.familyperspective.org/decl/DecBook.pdf

Žijeme v období strachu a nie sociálnych istôt. Ako člen Výboru pre rodovú rovnosť a aktivista som mal záujem pracovať na príprave Stratégie. Spracovatelia dali návrh, aby som bol vylúčený z prípravného kolektívu. Hovorí to o strachu, aby som náhodou nepredkladal materiály svedčiace o diskriminovaní mnohodetných rodín, o tom, že žijú v najväčšom riziku chudoby zo všetkých obyvateľov napriek tomu, že sú to zodpovední občania tejto republiky. Ozaj, tieto materiály, napriek tomu, že som požadoval, aby boli zahrnuté, Stratégia neobsahuje. Môžem veriť takejto Stratégii? Môžu veriť občania, ktorí sú najviac vystavení riziku chudoby napriek zodpovednému prístupu k životu tejto vláde, že to myslí seriózne? Odpoveď máte v rukách Vy, pán premiér.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Kedy advokáti pracujú zadarmo

Vznikol u nás prvý pro bono rebríček.

Stĺpček Jakuba Fila

Figa borová v podaní Igora Matoviča

Krajina si zaslúži mať príčetného premiéra.


Už ste čítali?