Diera v železnej opone

Autor: Stanislav Trnovec | 14.8.2014 o 9:44 | (upravené 15.8.2014 o 11:47) Karma článku: 9,63 | Prečítané:  348x

Práve dnes je 25. rokov od vytvorenie otvoru v železnej opone. Maďarskí pohraníčnici sa otočili na druhú stranu, aby nevideli, ako Nemci z DDR strihajú plot.

Dnešný deň mnohí považujú za oficiálny začiatok pádu Železnej opony. Asi majú pravdu. Masaryk dávno napísal, že na bodákoch sa nedá dlho sedieť.Mnohé národy v Európe sedeli v Ruskej, komunistickej klietke niekoľko generácií. Nečudo, že vznikali revolty, ktoré boli kruto podtlačené.

Dnes teda treba spomínať, nielen na začiatok slobody, ale aj na obete, zabitých, mučených, rozbité rodiny a neschopnosť ešte aj po 25. rokoch vnímať svet farebne. Argumenty typu guľka do čela sa používajú v prenesenom zmysle aj dnes, arogancia jednotlivcov, politických subjektov (hovorím v množnom čísle), korupcia, to všetko je dôsledok morálnej devastácie.

Ak spomínam negatívne stránky dneška, o ktorom mnohí majú stále iné predstavy a sa čudujú, čo nám sloboda priniesla, tak treba spomenúť aj hrdinov pádu železnej opony. Nie je to len vyjadrenie politikov pre svetové médiá z tej doby a "strihanie" plotu na inom mieste, lebo pri tom prvom médiá neboli, ale aj otázku, ktorú postavil vtedajší minister zahraničných vecí Rakúska Franz Wranizky - nevedeli sme, či je to naozaj, alebo budú do nás strieľať. 

Pamätám sa na priateľov po dlhej ceste Trabantmi, ktorí u nás prespali, aby na druhý deň sa dostali na druhú stranu plota, ako sme nakoniec vášnivo debatovali dlho do noci. Sloboda nie je len tak, treba si ju zaslúžiť!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nežná revolúcia

Edward Nowak: Všetko, čo sa nám podarilo dosiahnuť, je zničené. PiS ruinuje túto zem

PiS by si dnes za okrúhly stôl s nami nesadli.

Cesta pri Nitre je po nehode stále uzavretá, polícia začala stíhanie

Nehodu neprežilo dvanásť ľudí z Kolíňan a Jelenca.

Z justície odchádza prvá sudkyňa pre Kočnerovu Threemu

Rozhodovala v Kočnerovej kauze Technopol Servis.


Už ste čítali?