Celoštátna stratégia ochrany a podpory ľudských práv

Autor: Stanislav Trnovec | 15.4.2014 o 18:51 | (upravené 15.4.2014 o 21:12) Karma článku: 9,94 | Prečítané:  550x

Rada vlády Slovenskej republiky pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť je poverená vypracovaním Celoštátnej stratégie ochrany a podpory ľudských práv Táto úloha je zdedená od predošlej vlády Ivety Radičovej. Po počiatočnej otvorenosti, participatívne pripraviť Stratégiu sme mali byť ako zástupcovia občianskej spoločnosti len vypočutí, ale neakceptovaní. Teda dokument o ľudských právach už pri samotnom vzniku porušoval ľudské práva. Preto sa ako zástupcovia občianskej spoločnosti dištancujeme.

Keď v oficiálnych materiáloch Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí sa objavilo delenie na kresťanské a ostatné organizácie, mnohým bolo jasné, že už v tomto bode Stratégia porušuje základný princíp Ústavy SR. Do dnes napriek otázkam sme nedostali odpoveď, prečo sa to stalo, ale ani ospravedlnenie. Protestoval som vlani v lete, keď sme boli v oficiálnom materiáli prípravy Stratégie označení za kresťanov. Som predseda Klubu mnohodetných rodín, ktorý je nezávislou organizáciou a je členom mnohých medzinárodných organizácií, ale ani jednej, ktorá je zriadená nejakou cirkvou, alebo náboženskou spoločnosťou. Jednoducho si vyprosím, aby ma niekto onálepkoval a to dokonca štátna moc v demokratickej krajine.

Pre riadenie prípravy Stratégiu Vytvorili sa dva orgány - redakčný tím a riadiaci výbor. Tretím stupňom je predseda Rady vlády pre ľudské práva, minister M. Lajčák a ministri v gescii ktorých je príslušná pracovná skupina. Redakčný tím zodpovedá za text stratégie, pričom bude vychádzať z podkladov spracovaných gestormi jednotlivých tém, riadiaci výbor bude tento proces koordinovať. Koordinačná skupina na svojom šiestom zasadnutí dňa 3. februára 2014 schválila nomináciu do týchto orgánov. Personálne zloženie je ideologicky jednofarebné. Niet vyváženosti, participatívnosť a pluralita názorov neexistuje. Stratégia porušuje ľudské práva namiesto toho, aby ich obhajovala.

Som členom pracovných skupín, ktoré pripravovali podklady pre Stratégiu. Dali sme si záležať, aby naša práca bola kvalitná. Zástupcovia občianskej spoločnosti to robili zadarmo, ako dobrovoľníci. Napriek tomu sa vytvorili mnohé dobré dokumenty. Dnes mám obavy, či po krokoch, ktoré vyplývajú z rozhodnutí garanta Stratégie bude výsledný dokument vyvážený. Moja obava vyplýva z toho, že je nulová tolerancia voči inému názorovému spektru, hoci nám pripisujú, že umelo nafukujeme tému LGBTI. Tvrdím to napr. na základe vyjadrení pána ministra Lajčáka v neprospech tradičných hodnôt a možno aj v rozpore s programovým vyhlásením vlády. V záveroch z úvodného zasadnutia tzv. „Pracovnej skupiny k príprave a finalizácii zverenej časti Stratégie" z 24. januára 2014 je uvedené, že minister považuje „podporu práv LGBTI osôb a politiku rodovej rovnosti za nespochybniteľné". Na druhej strane v zápise sa uvádza, že „témy práv nenarodených detí, ochrana tradičnej rodiny a manželstva ako zväzku muža a ženy, otázka náboženskej slobody a výhrady vo svedomí by mali byť súčasťou diskusií na workshopoch, v stratégii však nebudú explicitne uvádzané".

Po tomto jednoznačnom smerovaní Stratégie som upozornil na rozpor medzi dianím v parlamente, kde sa rokuje o zmene ústavy v posilnení postavenia manželstva a postojmi predstaviteľov Stratégie. Tlmočil ho prizývaný zástupca FKI na rokovanie. Teda nik nemôže tvrdiť, že neboli informovaní o našom nesúhlase.

Neakceptovali sa požiadavky venovať sa aj tým ľudským právam, ktoré sú síce obsiahnuté napr. v Listine základných ľudských práv schválenej OSN v 1948 a ktorá tvorí súčasť právneho systému SR. Sú to presne tie, ktoré menoval minister Lajčák v januári. Včera sa časť občianskej spoločnosti rozhodla reprezentovaná 110 mimovládnymi organizáciami (MVO) protestovať proti spôsobu prípravy Celoštátnej stratégie ochrany a podpory ľudských práv v SR.

 

Priznám sa, že som nepredpokladal až takúto zmätenú reakciu, ktorá v podstate priznáva porážku. Že v máji bude workshop, kde bude všetko vysvetlené.

Ich argument - je použitý aj vo včerajšej reakcii - že to robia kresťanské organizácie, pričom myslia na zväčša na katolíkov, hovorí o tom, že kto to celé organizuje. Naviac, mňa uráža, že v krajine, kde máme Ústavou zaručenú názorovú neutralitu a náboženskú slobodu, si dovolí štátna moc použiť takýto argument. Už len tento výrok ju deklasoval a je pre mňa argument, aby som urobil všetko, aby som to zmenil.

 

Vám, všetkým, ktorí boli ochotní nás podporiť, zastať sa nás a tak vyjadriť jasné NIE Stratégii, všetkým, ktorí sú proti Stratégii ľudských práv, kde sa porušujú ľudské práva, ďakujem.

Jeden dôležitý odkaz pre všetkých - pred rokom bolo nás zo pár, na jeseň oveľa viac a teraz ešte viac. Pred rokom sme vôbec nevedeli, o čom je reč. V lete na workshopoch sme sa zobudili a teraz sa pýtame na podrobnosti, vzdelávame sa. Nechceme, aby naše deti učili to, čo je proti našej srsti, nechceme, aby sme boli šikanovaní, keď vyjadríme uznanie rodine takej, akú ju poznáme tisícročia, rodine, ktorá je vystavovaná útokom, aby sme ju mohli rozbíjať, aby sme chránili tých, ktorých možno ľahko zneužiť tým, že sa im sľubuje raj, ktorí my, ľudia, nevlastníme.

 

Nie sme proti ochrane a podpore ľudských práv! Sme však proti ideologickému a nedemokratickému spôsobu prípravy Celoštátnej stratégie ochrany a podpory ľudských práv v Slovenskej republike a požadujeme, aby všetci zástupcovia občianskej spoločnosti bez rozdielu mali právo na rovnocenný hlas v príprave tohto dokumentu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Kedy advokáti pracujú zadarmo

Vznikol u nás prvý pro bono rebríček.

Stĺpček Jakuba Fila

Figa borová v podaní Igora Matoviča

Krajina si zaslúži mať príčetného premiéra.


Už ste čítali?