Jeden z nás

Autor: Stanislav Trnovec | 10.4.2014 o 0:52 | Karma článku: 11,46 | Prečítané:  549x

Po iniciatíve „One of Us", Jeden z nás, ktorú podporilo 1 721 626 ľudí podpisom, a je najúspešnejšia zo všetkých občianskych iniciatív do tej miery, že Európsky parlament je povinný rokovať o predmete petície http://www.oneofus.eu/sk/. Pri tejto príležitosti môžu organizátori predložiť svoje návrhy pred plénum EP. Zajtra, t.j. 10.4. sa uskutoční verejné vypočutie v Európskom parlamente v Bruseli, miestnosť JAN 4Q2, od 09.00 do 12.30. Pretože petíciu podpísalo na Slovensku oveľa viac ľudí, ako požadoval rozpis pre túto občiansku iniciatívu (31 951), z úcty voči nim uverejňujem informáciu o vypočutí ECI.Hearing.OneOfUs@ep.europa.eu

Prostredníctvom európskej iniciatívy občanov sa môže 1 milión občanov EÚ priamo podieľať na formovaní politík Únie tým, že vyzve Európsku komisiu, aby v určitej veci predložila legislatívny návrh. Viac informácií http://ec.europa.eu/citizens-initiative/public/welcome.

Predmetom iniciatívy je právna ochrana dôstojnosti, práva na život a integritu každej ľudskej bytosti od počatia, v oblastiach, v ktorých má takáto ochrana osobitnú dôležitosť. Hlavné ciele iniciatívy Jeden z nás sú: Ľudské embryo si z hľadiska svojej dôstojnosti a integrity zaslúži rešpekt. Toto je uvedené v rozsudku ESD vo veci Brüstle, ktorý definuje ľudské embryo ako začiatok vývoja ľudskej bytosti. Aby sa zabezpečil súlad v oblastiach kompetencie EÚ, kde je v stávke život ľudského embrya, mala by EÚ zaviesť zákaz a skoncovať s financovaním aktivít, pri ktorých sa predpokladá ničenie ľudských embryí, najmä v oblasti výskumu, rozvojovej pomoci a verejného zdravia. http://ec.europa.eu/citizens-initiative/public/initiatives/finalised/details/2012/000005

Zdá sa však , že orgány EÚ podieľajúce sa majú trochu zvláštny prístup k tomuto rokovaniu. Kým zdravý rozum by sa očakával, že to bude príležitosť, kedy budú politici počúvať občanov, Európsky parlament a Komisia to chce obrátene: organizátori úspešného návrhu by mal načúvať to, čo im budú vravieť páni politici.

Zverejnený program rokovania šokuje. Namiesto toho, aby ako prvý mohol vystúpiť a podať informáciu iniciátor občianskej iniciatívy Gregor Puppinck rokovanie sa začne vystúpením štyroch poslancov Európskeho parlamentu a dvoch komisárov (Maire Gheoghegan - Quinn pre výskum a Andris Piebalgs pre rozvoj.

Potom už neprekvapuje, že väčšina politikov, ktorí majú vystúpiť v rozprave, sú nepriateľský voči zámerom zatiaľ najúspešnejšej občianskej iniciatívy. Predsedať rozprave bude Teresa Riera Madurell, španielska socialistka. Hrala kľúčovú úlohu pri tom, aby rámcový výskumný program Horizont 2020 nevylúčil financovanie z prostriedkov EÚ eticky kontroverzných výskumných projektov, ktoré zahŕňajú alebo predpokladajú zničenie ľudského embrya. Socialistický poslanec Európskeho parlamentu Françoise Castex, bude zastupovať Výbor pre právne veci, od ktorého treba očakávať podľa doterajších postojov, že sa bude prezentovať svoje osobné názory, než výboru. Thijs Berman (S&D) z Holandska bude zastupovať Výbor pre rozvoj a je spravodajcom Development Cooperation Instrument. Zaráža, ako je možné, že je tu neprimerané zastúpenie jednej politickej skupiny, ktoré predstavuje sotva štvrtinu voličov ( 195 z 766 členov ), a ktorá pri rôznych príležitostiach ( napr. v správach Estrela a Zuber) preukázala svoje negatívne postoje voči tomu, že ľudské embryo je nositeľom ľudskej dôstojnosti. Títo ľudia budú mať možnosť monopolizovať debatu, čo znamená, že majú vopred zabezpečenú dlhšiu dobu hovoriť, ako sa priznáva občanom, na ktorí by mali byť vypočutí a zastupujú skoro dva milióny občanov.

Vypočutie v Európskom parlamente (10/04, 09:00 - 12:30 SEČ) bude vysielané naživo na internete na tejto adrese: EbsEuroparl

9. apríla 2014 zasadala Rada vlády pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť http://www.radavladylp.gov.sk/celostatna-strategia-ochrany-a-podpory-ludskych-prav-v-sr/

Zaujímavé sú paralely s tým, čo vidíme v Európskom parlamente. Stratégia ľudských práv je dokument, ktorý má určiť na dlhú dobu to, čo sa má prenášať do jednotlivých politík vlády. Túto úlohu si dala ešte Radičovej vláda. Terajšia vláda ju oprášila a stanovila určitú koncepciu. Vlani v lete sa uskutočnili verejné diskusie a mnohí nadobudli dojem, že je možná diskusia. Pravdepodobne sa mýlili, obidvaja koordinátori - mediátori, pán Vagač a pán Demeš odstúpili. Pri nomináciách do niektorých pre verejnosť citlivých skupín boli apriori vylučovaní zástupcovia širšieho spektra zastupujúci iné názory, než tie, ktoré boli vopred dohodnuté. Úlohu gestoruje Rada vlády pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť. Počas posledného zasadania (včera) sa upozornil pán poslanec Martoň (SMER) aj na skutočnosť, že niektoré MVO majú duplicitné zastúpenie, a iné, najmä z kresťanského prostredia nie sú zastúpené.

Pri rokovaniach so zástupcami skupiny MVO, ktoré zastupoval FKI som upozorňoval na novovzniknutú situáciu predkladaním novely ústavy ohľadom ochrany manželstva. Rada prerokovávala tento bod ako 1. Informácie o záveroch zasadnutí výborov rady a návrh uznesenia rady k „Návrhu stanoviska k poslaneckým návrhom ústavného zákazu manželstiev rovnakého pohlavia", ktoré prezentujú podpredsedovia a podpredsedníčky výborov. Tento materiál nebol k dispozícii verejnosti, lebo výbory zaslali stanovisko priamo na rokovanie vlády. V diskusii vystúpila len MUDr. Orgonášová, CSc. a poukázala na nejasnú formuláciu uznesenia a nesúlad s dianím v parlamente, ako lekárka učí, že manželstvo uzatvára muž a žena. Výsledok hlasovania za: 13, proti: 10, zdržalo: 8, teda stanovisko výboru LGBT sa neprijalo.

Ako kandidát do Európskeho parlamentu musím dodať, že dnešná situácia ma vôbec neprekvapuje. Preto som prijal ponuku Obyčajných ľudí a mojou kandidatúrou urobiť konkrétne činy, lebo mám rád Slovensko. Mám symbolické číslo 11, lebo máme 11 detí.

Mnohí už vedia, že končia. Ukázalo sa to napríklad na posledných voľbách, keď sú odmietané ich koncepty. Z tohto dôvodu napríklad prezident Hollande vo Francúzsku po strate 150 starostov v komunálnych voľbách uskutočnil zmeny vo vláde.

Dlhodobá snaha miešať sa do národných kompetencií zo strany EÚ je dlhodobo známa. Ide najmä o rodinu, ktorá je úplne v kompetencii členských štátov. Rodičia v celej Európe sa búria. Na Slovensku sa ignoruje vôľa občanov podporiť a ochrániť rodinu. Signály, ktoré vysiela vláda neakceptovaním želaním občanov - stačí si porovnať účasť na Pride pochodoch a na Pochode za život a núteným presadzovaním Celoštátnej stratégie ochrany a podpory ľudských práv v Slovenskej republike v pôvodnej forme treba brať vážne. Preto začala v týchto dňoch petícia na podporu manželstva http://www.alianciazarodinu.sk/user-files/peticia.pdf.

Vláda má možnosť výberu. Nemusí vôľu vlastných občanov a potom nesmie byť prekvapená z dôsledkov. Stojíme pred voľbami do Europarlamentu. Dvere si otvárajú euroskeptici. Ale aj tí, ktorí sú ochotní sa postaviť proti zasahovaniu do národných kompetencií. Aj ľudia si majú možnosť vybrať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Kedy advokáti pracujú zadarmo

Vznikol u nás prvý pro bono rebríček.

Stĺpček Jakuba Fila

Figa borová v podaní Igora Matoviča

Krajina si zaslúži mať príčetného premiéra.


Už ste čítali?