Ako ďalej?

Autor: Stanislav Trnovec | 31.3.2014 o 9:31 | (upravené 31.3.2014 o 11:56) Karma článku: 10,78 | Prečítané:  413x

V tieni našich prezidentských volieb sme si nevšimli volieb okolo. Volilo sa v Turecku, Thajsku a vo Francúzsku. Pred nami sú voľby v Maďarsku. Voľby v krajinách Európy dostávajú nový rozmer, lebo predo dverami sú voľby do Európskeho parlamentu. Podľa ich výsledku sa má prihliadať pri výbere komisára do EÚ, čo je veľmi dôležitá funkcia. Pre Slovensko o to dôležitejšia, že v 2016 bude predsedať EÚ.

Voľby v Turecku skončili rozdrvujúcim víťazstvom tureckého premiéra Recepa Tayyip Erdogana. Posledné dni potvrdili, že nastúpil na cestu konfrontácie. Čistky vo vojsku, medzi vládnymi úradníkmi, zákaz sociálnych sietí, prítomnosť geríl vo volebných miestnostiach. Korupcia nikoho nesmie zaujímať. Premiér ani nečakal na oficiálny výsledok a už sa vyhlásil za víťaza. Zároveň vyhlásil pokračovanie tvrdého kurzu voči tým, čo s ním nesúhlasia. Premiérovi je jedno, že Turecko sa postupne dostáva do izolácie, stráca priateľov a Európska únia sa mu vzďaľuje. V podstate ani vážne o EÚ nestojí, lebo Turecko by muselo revidovať svoje postoje na Cypre, ktorý čiastočne obsadilo pred niekoľkými desaťročiami.

Turecko nebude voliť do európskeho parlamentu, ale jeho orientácia vedúca k diktatúre islamistov môže vážne ovplyvniť voličov v EÚ, najmä v západnej časti, kde žije veľa Turkov.

Francúzsko volilo tiež. Pred dvomi týždňami komunálnych poslancov, teraz v druhom kole starostov. Skončilo porážkou Hollanda, veľkého priateľa nášho opäť premiéra. Socialisti stratili vyše 150 starostov. Hlavnými víťazmi boli modrí, konzervatívci, ale aj Národný front nacionalistov.

Čo z toho vyplýva pre nás, tu na Slovensku? Po prezidentských voľbách je Slovensko už iné. Zvolili sme prvého prezidenta s nekomunistickou minulosťou. Naznačuje to odklon od socialistickej tézy, že solidárne budeme rozdávať istoty k téze, že sme zodpovední za svoj blahobyt? A to väčšina tých, ktorí opustili Slovensko a odišli za prácou von, nemohla voliť. Je ich pol milióna.

Zodpovednosť za ďalší osud Slovenska máme v rukách. Opäť stojíme pred voľbami. Do Európskeho parlamentu, voliť budeme 24.mája. Dlho poukazujem na silnejúce tlaky zasahovania EÚ do národných kompetencií. Oblasť rodinnej politiky patrí do národnej kompetencie. EÚ nemá právo oberať nás o právo rozhodovať si vo veciach našich tradícií, kultúry. K tomu sme sa nezaviazali. Preto si dobre pozrime, ako hlasovali naši poslanci v Európskom parlamente. Kto bol za stratu národnej suverenity. Predsedu tejto strany sme v sobotu odmietli.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Kedy advokáti pracujú zadarmo

Vznikol u nás prvý pro bono rebríček.

Stĺpček Jakuba Fila

Figa borová v podaní Igora Matoviča

Krajina si zaslúži mať príčetného premiéra.


Už ste čítali?