Pani poslankyňa Ulrike Lunacek oslovuje kolegov so žiadosťou

Autor: Stanislav Trnovec | 31.1.2014 o 18:35 | Karma článku: 9,59 | Prečítané:  963x

Vrece sa roztrhlo. Najprv sexuálne zdravie a práva, neskôr Cestovná mapa EU mapa proti homofóbii a diskriminácii na základe sexuálnej orientácie a rodovej identity (EU Roadmap against homophobia and discrimination on grounds of sexual orientation and gender identity). O čo vlastne ide? Asi ako obyčajne, o peniaze. Preto sa pozrime trochu podrobnejšie ako peniace cinkajú.

Financovanie ILGA zo strany Európskej komisie predstavovalo počas rokov 2007 až 2011 celkovú sumu 4.107.457,12 €. Najviac to bolo prostredníctvom programu PROGRESS, pričom to išlo najmä cez Riaditeľstvo Komisie pre zamestnanosť a sociálne záležitosti - Commission's Directorate General for Employment and Social Affairs, podrobnosti na http://ec.europa.eu/budget/fts/index_en.htm. Do kolonky beneficiary vložte INTERNATIONAL LESBIAN AND GAY ASSOCIATION. ILGA dostávala každý rok 85% financií, ktoré požiadala, bežne je to 80%.

Ináč povedané 50 % z celkového rozpočtu ILGA (alebo 80-85 % ich prevádzkového rozpočtu) je financovaného priamo z Európskej komisie, zvyšok ILGA uvádza od George Sorosa, Sigrid Rausing Trustu, The Tides foundation.

ILGA je rozporuplná tým, že sa vyhlasuje za nezávislú mimovládnu organizáciu, pričom jej rozpočet okrem vyššie menovaných dopĺňa Holandská vláda.

Čo asi predstavujú tieto financie? 1 milión € ročne sa môže použiť na veľmi slušný plat pre 20 zamestnancov na plný úväzok. Keď v roku 2009 ILGA hľadala nového výkonného riaditeľa, tak uvádzala, že má 12 zamestnancov s rozpočtom 1 900 000€. Oznam o voľnom mieste je v Euro Letter 170 na str. 5 http://www.ilga-europe.org/home/publications/rainbow_digest/2009/in_english.

Nevdojak sa vnucuje otázka, či je táto organizácia súčasťou občianskej spoločnosti, mimovládnou organizáciou, alebo „advocacy group".

Pozrieť sa treba aj do Európskeho parlamentu, aké je tam rozloženie síl. Zelení, komunisti (GUE/NGL), socialisti (S&D), and liberáli (ALDE), kde sa očakáva, že budú musieť hlasovať jednotne. Malo by to ísť pomerne jednoducho vzhľadom na ich postoj voči prirodzenej rodine, ktorú vnímajú ako prežitok minulosti, ako väzenie, alebo zotročujúci vzťah. Toto tvrdenie potvrdzuje presadzovaná legislatíva na úrovni členských krajín EÚ, pričom sa často postupuje bezohľadne a odporcovia sa zatýkajú (napríklad Francúzsko).

Medzi konzervatívcami (ECR) a ľudovcami - Európskou ľudovou stranou (EPP) je to komplikovanejšie, nakoľko nepríjemné otázky vytvárajú vnútorné napätie. Na jednej strane väčšina poslancov je za podporu života a rodiny, lebo si je vedomá, že väčšina ich elektorátu ich volila práve pre toto. Na druhej strane uprednostňujú mäkké riešenia, ktoré nevyžadujú od nich jednoznačné postoje. Radšej sa budú milo tváriť aj na jednu, aj na druhú stranu, ako by sa mali prejaviť a vystaviť konfrontácii. Konfrontácii práve teraz, keď za štyri mesiace máme voľby!

Pozorovatelia upozorňujú na niekoľko poslancov z frakcie ľudovcov. Sú to Roberta Metsola (Malta), Véronique Mathieu (Francúzsko), Michèle Striffler (Francúzsko), and Manfred Weber (Nemecko), ktorí robia všetko pre to , aby sa návrh prijal aj napriek mohutnej kritike či už vnútri aj mimo frakcie. Okrem iného, títo politici zabránili predloženiu alternatívneho návrhu vypracovaného slovenskou poslankyňou, ktorý jasne odsudzuje diskrimináciu homosexuálov a tak sa vyhnúť aspoň najproblematickejším častiam návrhu, ktorý predložila MEP Lunacek. Nebola schopná ani zozbierať potrebných 40 podpisov na to, aby jej návrh mohol byť podporený.

Za súčasného stavu vecí teraz poslanci majú pred sebou tri možnosti. Buď prijať Správu Lunacek. Druhou možnosťou je Správu odmietnuť, výsledkom bude, že sa neprijme uznesenie. Treťou je hlasovať za alternatívny návrh, ktorý predložila frakcia EFD ( Európa pre slobodu a demokraciu ).

Čím je zvláštna tretia alternatíva? EFD je politická skupina pozostávajúca z radikálnych euroskeptikov na ktorých čele je Nigel Farage z UK Independence Party (Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva), a združujúce politické zoskupenia ako LEGA Nord (Italy) alebo Vlaams Belang (Belgium). Podporujú regionálny separatizmus vo vlastných krajinách. Očakáva sa, že ich vplyv po voľbách podstatne vzrastie. Predložený alternatívny návrh je navrhnutý triezvo a citlivo, preto sa očakáva, že poslanci budú mať problém hlasovať proti nemu, a to dokonca aj z ľavého krídla.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

O nezávislosti Katalánska nerozhodne referendum, ale ochota použiť násilie

Katalánsky boj za nezávislosť nebol nikdy násilný.

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.


Už ste čítali?