Ľudsky dôstojný pracovný čas

Autor: Stanislav Trnovec | 23.1.2014 o 0:20 | Karma článku: 6,02 | Prečítané:  1208x

20. výročie Medzinárodného roku rodiny prináša niekoľko nosných tém. Jednou z nich zosúladenie zamestnania a rodinného života. V tejto súvislosti treba hovoriť, ale nie len hovoriť, ale aj konať o ľudsky dôstojnej pracovnej dobe. Touto problematikou sa zaoberal seminár, ktorý sa konal včera 21.januára v Európskom parlamente. Hlavným organizátorom je ESA - European Sunday Alliance.

Poslanec Mikolášik počas prejavuPoslanec Mikolášik počas prejavuST

Nedeľa bez práce a dôstojný pracovný čas majú zásadný význam pre občanov a pracovníkov po celej Európe a nemusia byť nutne v rozpore s ekonomickou konkurencieschopnosťou. Predovšetkým v dnešných časoch sociálnej a ekonomickej krízy prijímanie legislatívy na základe výsledkov výskumu, skúseností s nepriaznivými dôsledkami rozširujúcej sa pracovnej doby až do neskorého večera, noci, sviatkov a nedieľ môže byť primeranou bariérou pre divý kapitalizmus väčšinou nadnárodných organizácií. Toto je pole pre oprávnené požiadavky ľudských práv, pre dodržiavanie ľudskej dôstojnosti.

Konferencia bola obsadená politikmi z celého politického spektra. Okrem toho vystúpili rôzni odborníci, odborári, predstavitelia rôznych cirkví, ako napr. evanjelická biskupka z Mníchova, a katolícky biskup z Rakúska, ináč rodák z Bratislavy. Predstavitelia priemyslu, a samozrejme mimovládnych organizácií. Podporovatelia sú z 80 MVO, z celej Európy, teda aj mimo EÚ.

Poslanec Thomas Mann (D) vyzval ku vzájomnému rešpektovaniu a porozumeniu medzi jednotlivými skupinami. Skúsenosti z jednotlivých krajín poukazovali na opačné dopady, než sa očakávali. Napríklad pani Ulandi (I) hovorila o skúsenostiach z Talianska, že je predovšetkým úlohou regiónov, aby obchody zostávali zavreté v dohodnutom čase. Teraz je povolené 8 nedieľ v roku mať otvorené.

Španielsko si sľubovalo otvorením obchodov nadnárodných sietí vytvorenie asi 30 000 pracovných miest. Výsledok bol ale úplne opačný, viedlo to v skutočnosti k likvidácii pracovných miest.

Pán Leffers, UNIAPAC hovoril, že rodina je zázemím, potešením a zdrojom energie pre život. Nie je to len otázka finančných podpôr. Ak zamestnanci ešte večer o 10 musia pracovať, znamená to, že sú buď nešikovní, alebo práca je zle organizovaná. Človek má právo na oddych. Hovoril o skúsenostiach v predajnej sieti textilu. Nakoľko zamestnanci sú zainteresovaní na obrate, tak práve v tom čase, keď je vyšší obrat, chcú sa podieľať na predaji. Je to práve v nedeľu alebo po večeroch. Je zaujímavé, že celkový obrat firmy je ten istý, či je alebo nie je otvorené v nedeľu. Konkurencieschopnosť si vyžaduje inováciu, inovácia si vyžaduje kreativitu a kreativita si vyžaduje odpočinok.

Nedeľa je v princípe bez práce, ale iba mimoriadnych prípadoch môže byť povolená za prísnej regulácie práca v nedeľu.

Pokiaľ nedeľa patrí do európskeho kultúrneho dedičstva, tak je to treba i naďalej podporovať. Kritikom kapitalizmu treba pripomenúť, že v priebehu posledného desaťročia sa počet ľudí , ktorí zomierajú na chudobu sa znížil o jednu miliardu. Nebol to ani komunizmus, ani socializmus, ale práve kapitalizmus.

Poslanec EP Mikolášik v panelovej diskusii spomenul, že rodina je základom spoločnosti. Je základom aj hospodárstva, pomoc rodine, zdravia. Ako lekár hovoril o oddychu, ktorý je potrebný nie len pre svalový systém, ale o to viac je potrebný pre emočné zdravie. Koľko minút denne venujeme svojim deťom? Pre nedostatok oddychu väčšina trpí na neurózy. Máme viac depresií, alergií, čím ďalej viac problémových detí. Spomínal skúseností detskej psychiatričky MUDr. Anny Kováčovej.

Mal som dva diskusné vstupy. Doteraz sme hovorili miestami až o otrockej práci, najmä o obchode, ale nehovoríme o stavebníctve alebo iných odvetviach priemyslu, kde sa odvolávame na technologické procesy. V skutočnosti ide o naháňanie termínov, ktoré nestíhajú veľké firmy, zadávajúce prácu. V druhom som spomínal, že práca v nedeľu sa dá použiť ako indikátor chudoby. Ak som dosť bohatý, môžem si dovoliť odmietnuť prácu v nedeľu. Ako signatár ESA zastupoval som Klub mnohodetných rodín, Fórum kresťanských inštitúcií a Slovenskú sieť proti chudobe, SAPN.

Poobede seminár pokračoval slávnostným podpísaním deklarácie o podpore dôstojného pracovného času poslancami a kandidátmi do Európskeho parlamentu. Prehlásenie obsahovalo tento text:

1.     Zabezpečiť, aby všetka relevantná legislatíva EU rešpektovala a presadzovala ochranu spoločného týždenného dňa odpočinku pre všetkých občanov EU, ktorým by mala byť v zásade nedeľa. Podporiť ochranu zdravia pracovníkov a lepšiu vyváženosť medzi rodinným, osobným životom a prácou;

2.     Podporiť legislatívu EU, ktorá by garantovala udržateľné rozvrhnutie pracovného času založené na princípe dôstojnej práce, čo by bolo prínosom nielen pre spoločnosť ale aj celkovo pre hospodárstvo.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

O nezávislosti Katalánska nerozhodne referendum, ale ochota použiť násilie

Katalánsky boj za nezávislosť nebol nikdy násilný.

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.


Už ste čítali?