Sociálne podniky, budúcnosť Európy

Autor: Stanislav Trnovec | 21.1.2014 o 21:46 | (upravené 21.1.2014 o 23:41) Karma článku: 4,72 | Prečítané:  626x

Štrasburg bol 16. a 17. januára miestom konferencie Social Entrepreneurs: Have Your Say! Sociálne podniky: Vyjadri svoj názor!. Sociálne podniky sú vnímané ako priestor na zvýšenie zamestnanosti. Najväčšie problémy sú s nezamestnanosťou mládeže. Sociálne podniky orientované na zamestnávanie mladých a tých, ktorí to majú najťažšie na trhu práce boli predmetom stretnutia, na ktorom boli zastúpení najvyšší politici EÚ.

Predseda EP poslanec Martin Schulz S&D prejavPredseda EP poslanec Martin Schulz S&D prejavST

 

Sociálne podniky, sociálne zamestnávanie, to sú témy, ktoré sú na Slovensku spájané s dešpektom, alebo až pohŕdaním. Je to dedičstvo, keď sociálne podniky boli chápané ako zdroj dobrého a lacného príjmu. Škoda. Lebo sociálne podniky predstavujú budúcnosť Európy.

Už dnes sa viac ako 60% HDP sa tvorí v službách. Sociálne podniky práve v tejto skupine sú najviac zastúpené. Ak sú podporované, tak môžu byť miestom na získavanie pracovných prvých skúseností. Dokonca môžu zamestnávať aj tých, ktorí nie sú schopní nájsť uplatnenie na trhu práce, lebo majú hendikep telesného alebo duševného postihnutia. Tieto podniky môžu byť laboratóriom, kde sa odskúšajú schopnosti, kde sa zistí, koľko títo ľudia vydržia pracovať, sedieť za stolom a sústrediť na prácu. Často je to terapia prácou.

Niekoľko výrokov politikov, lebo ich zastúpenie na konferencii bolo hviezdne. Pán predseda Baroso poslal posolstvo, bolo prítomných viacero komisárov, ministrov a poslancov Európskeho parlamentu. Pán Martin Schulz, predseda Európskeho parlamentu, (Socialists & Democrats) povedal, že ekonomika posledného obdobia bola orientovaná na výkon, alebo na zisk. Táto doba už je prekonaná, lebo jedným z výsledkov je dnešná kríza, lebo sa predpokladal sústavný rast a tým aj spotreba. Budúcnosť patrí sociálnym podnikom, viac orientovaných na človeka a menej na zisk. Tieto podniky môžu priniesť prácu tam, kde do teraz nie je. Pokračoval, že treba podporiť malých a stredných podnikateľov. Dnes, keď Európska centrálna banka požičiava za 0,25% musia rešpektovať požiadavku požičiavať za reálnych podmienok aj práve malým a stredným podnikateľom. Je predsa nemysliteľné, aby banky, ktoré boli sanované obrovskými prostriedkami odmietali poskytovať primeranú podporu (pôžičky) tým občanom, ktorý sú ochotní niesť ťarchu rizika podnikania. Tej časti podnikov, ktoré sú oveľa flexibilnejšie, ako veľké podniky.

Po ukončení oficiálneho programu účastníci mohli navštíviť niektoré sociálne podniky v blízkom okolí. Z rôznych možností som zvolil tú, ktorá sa mi zdala najviac inšpirujúca pre Slovensko: 27 obcí z nemeckej strany hranice a Štrasburg vytvorili združenie zamerané na zveľadenie regiónu. Územie má zhruba rovnaký počet obyvateľov na obidvoch stranách hranice, na každej okolo 470 000. Jedným z cieľov združenia je práca s dlhodobo nezamestnanými. Regrutujú sa spravida s migrantov, ktorí nepoznajú jazyk a sú bez vzdelania. Tak trochu podobné sociálne pozadie ako u nás má obyvateľstvo osád. Skupina má okolo 10 000 osôb, pričom zhruba polovica je prakticky nezamestnateľná. Druhá polovina sa školí a pripravuje sa projekt zameraný na manuálnu prácu v teréne.

 

Na obidvoch stranách hranice je veľký nedostatok konkrétnych pracovných síl, pričom na opačnej strane je ich prebytok. Najvypuklejšie sa to prejavuje v zdravotníctve. Spoločný program regiónu rieši tento problém veľmi originálne. Električky, premávajúce v Štrasburgu (normálny rozchod) budú premávať po moste nad Rýnom na druhú stranu až do Kehlu. Pri stavbe sa zamestnajú ťažko zamestnateľní a zlepší sa dopravná infraštruktúra regiónu a tým jeho prosperita. Už dnes je jednou z najlepších v rámci EÚ, nezamestnanosť je iba okolo 4%.

Pre mňa, ako viceprezidenta FEFAF, organizácie, ktorá sa zaoberá neplatenou prácou v rodinách bolo dôležité, že rodina je cieľom poskytovaných služieb. Preto som vystúpil s požiadavkou, aby neplatená práca, teda práca, ktorá je vykonávaná v rámci rodiny, bola pojatá do záverečných dokumentov konferencie, ktorej sa zúčastnilo asi 2000 účastníkov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?