Nediskriminácia v rámci sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv

Autor: Stanislav Trnovec | 13.1.2014 o 10:47 | (upravené 13.1.2014 o 12:03) Karma článku: 8,59 | Prečítané:  631x

Čerstvé doplnenie informácií blogu http://trnovec.blog.sme.sk/c/346295/Estrela-agenda-opat-v-Europskom-parlamente.html, trochu z kuchyne. Európsky parlament zasadá tento týždeň v Štrasburgu. Na požiadanie komisie sa do programu vkladá vo štvrtok bod Nediskriminácia v rámci sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv [2014/2514(RSP)].

Pravidelná správa o sexuálnom a reprodukčnom zdraví a právach, ktorú predkladala poslankyňa Edita Estrela z Portugalska (S&D) sa prerokovávala túto jeseň tri krát. Nakoniec bola odmietnutá tesnou väčšinou s rozdielom iba 7 hlasov. Je prirodzené, takáto krehká väčšina nie je prejavom stability riešenia. O čo v skutočnosti ale ide?

Určité oblasti, ako napríklad sociálna politika, sú v kompetencii národných vlád. Napriek tomu je často snaha zasahovať centrálne do týchto národných kompetencií a diktovať. Za tým je aj presadzovanie federálneho usporiadania Európskej únie, únie zloženej z regiónov s centrálnou vládou, ktorá bude asi v Bruseli. Ďakujeme za takúto úniu, ktorá bude poskladaná zo žúp a kde centrálne sa nariadi, čo sa bude vyučovať v školách.

Na druhej strane spoločná politika prináša aj výhody. Telekomunikačné spoločnosti sú postupne nútené regulatívami smerujúcimi k tomu, aby EÚ bolo jedno územie bez roamingu. Toto ale je možné aj bez federatívneho usporiadania.

Sexuálne a reprodukčné zdravie a práva sú v kompetencii národných vlád. Hovorí o tom jednoznačne mnoho dokumentov, posledne sa to konštatovalo práve 10.decembra 2013. Text je v blogu http://trnovec.blog.sme.sk/c/346295/Estrela-agenda-opat-v-Europskom-parlamente.html. Správa o sexuálnom a reprodukčnom zdraví a právach postupne redefinuje túto oblasť s cieľom centrálnej regulácie v rukách úradníkov v Bruseli. Toto konštatovanie potvrdzuje pani komisárka Viviane Reding (LU), predkladateľka žiadosti, aby Európsky parlament prerokoval bod Nediskriminácia v rámci sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv [2014/2514(RSP)] http://www.europarl.europa.eu/oeil/popups/printficheplayers.pdf?id=642916&lang=en

Každá snaha má svoje dôvody. Okrem toho, že máme pred sebou voľby do Európskeho parlamentu, teda každý poslanec sa snaží prezentovať, treba brať do úvahy aj presadzovanie národných záujmov. Nejde len o to, kto a koľko hrozna bude môcť pestovať, alebo vyloviť rýb, ale presadzovanie skupiny tzv. nových ľudských práv. Pozrime tento raz do Španielska.

Konzervatívna vláda Španielska, ktorej premiérom je Mariano Rajoy (Ľudová strana Španielska v Európskej ľudovej strane (EĽS)) v súčasnej dobe skúma zákon o potrate. Tento bol zmenený v roku 2010 jeho socialistickým predchodcom José Luis Rodriguezom Zapaterom, aby umožnil potrat až do 14 týždňov od počatia, bez toho aby bolo potrebné nejaké odôvodnenie a 22 týždňov v prípade zdravotných rizík pre matku alebo abnormality plodu. Umožňoval mladým neplnoletým dievčatám vo veku od 16 do 18-tich rokov ukončiť svoje tehotenstvo bez súhlasu ich rodičov. Konzorciom organizácií Center for Reproductive Rights, Human Rights Watch, Latin American and

Caribbean Committee for the Defense of Women's Rights (CLADEM) http://reproductiverights.org/sites/crr.civicactions.net/files/documents/CRR_HRW_CLADEM_BriefingPaper_SRHRD.pdf je hodnotený ako liberálny zákon. Ľudová strana vo volebnej kampani sľúbila zrušenie tohto zákona. Ako náhle prevzala Kresťansko-demokratická vláda moc, realizuje svoj predvolebný sľub. Jedným z racionálnych dôvodov bol radikálny prepad pôrodnosti hlboko pod záchovnú hodnotu. Za pozornosť stojí, že Španielsko má ako jediná krajina EÚ osobitný zákon o mnohodetných krajinách. Vláda odvolávajúc sa na "ochranu práva ženy byť matkou a práva nenarodeného dieťaťa" bráni svoju navrhovanú novelu. Novela zákona je už v parlamente a ľavica nemá väčšinu, aby zablokovala túto zmenu v zákone a preto prenáša národný konflikt na európsku úroveň.

Socialistická opozícia v Španielsku vyzýva politickú skupinu S&D (Skupinu progresívnej aliancie socialistov a demokratov v EP, ktorej členom je aj SMER), aby podporila na európskej úrovni národnú opozíciu.

Ľavica v národných štátoch v etických otázkach znovu využíva Európsky parlament na riešenie domácich problémov. Jedná sa o rovnaký mechanizmus, aký ľavica aplikovala na Maďarsko (definícia manželstva a rodiny a ochrana života v Ústave), na Litvu (ochrana maloletých pred homosexuálnou manipuláciou na školách a v médiách) a Poľsko (definícia manželstva). Španielska delegácia politickej skupiny EĽS (predseda: Jaime Mayor Oreja) bola informovaná, že ľavica používa Európsky parlament na to, aby robila kampaň proti španielskej kresťanskej demokratickej vláde.

Štvrtok 16. januára je plánovaná "len" debata o "nediskriminácii v rámci SRHR". Novinkou je, že nediskriminácia predstavuje jediný dôvod, pre ktorý môže Európska komisia naďalej udeľovať európske kompetencie. Keby sa išlo len o potrat alebo zdravie žien, Komisia nemôže nič povedať. Ale tým, že debata deklaruje potrat ako otázku ľudských práv a zákazu diskriminácie, Komisia sa môže usilovať konať aj keď potrat nie je základným právom.

Zatiaľ ide len o diskusiu: zástupca Európskej komisie prečíta text vypracovaný odbormi Komisie a následne budú poslanci diskutovať. Momentálne sa nepredpokladá žiadna rezolúcia.

Kontext uznesenia Európskeho parlamentu z 10. decembra 2013 o sexuálnom a reprodukčnom zdraví a právach (2013/2040(INI)) http://www.europarl.europa.eu/oeil/popups/ficheprocedure.do?lang=en&reference=2013/2040(INI): 1. konštatuje, že vypracúvanie a vykonávanie politických stratégií v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv a sexuálnej výchovy na školách patrí do právomoci členských štátov;

Pramene: uvedené v texte, interné materiály organizácií, ktorých som členom

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?