Je to niečo nové, alebo vekmi overené?

Autor: Stanislav Trnovec | 29.12.2013 o 22:34 | Karma článku: 7,83 | Prečítané:  537x

  Keď sú sviatky, je náležité svätiť. Teda viac sa venovať rodine, áno, aj sebe, niečo si prečítať. Do tohto prostredia cirkev vkladá sviatok svätej rodiny. Rodinu, takú, aká je. Rodina, ktorá je v chudobe, vzápätí na to emigruje, prežíva strach, neistotu a ťažkosti, dieťa sa im stratí a ktoré neskôr chce širšie príbuzenstvo vyhlásiť za pomäteného. Presne takáto rodina odzrkadľuje typické dnešné problémy rodín, zraňovaných rodín. Pápež František v dnešnom príhovore hovorí, že Boh chcel prísť na Svet v ľudskej rodine, chcel mať matku a otca.  

 

V cudzine utečenci a prisťahovalci, aj v prípade ak si nájdu prácu, nebývajú priateľsky vítaní, ctení a nie sú rešpektované hodnoty, ktorých sú nositeľmi. Oprávnené očakávania narážajú na seba v zložitých situáciách, stretajú sa problémami, ktoré sa zdajú neprekonateľné. Pozerajúc sa na svätú rodinu z Nazareta počas úteku, myslíme na drámu migrantov a utečencov, ktorí sú obeťami odmietnutia a vykorisťovania, obete obchodovania s ľuďmi a otrockej práce. Ale tiež si myslíme na iný typ „vysídlených osôb", ktoré chcem označiť ako „neviditeľných vysídlencov": ako vyhnancov, ktorí môžu byť vyhnaní v vlastných rodín; napríklad starých, s ktorými sa tak narába, ako by to boli nadmernou záťažou. Niekedy si myslím, že je dobrý spôsob zistiť, či je rodina zdravá, stačí pozorovať, ako sa správa voči deťom a starým.

Ďalej dodáva:

Spomeňme na tri kľúčové slová, ktoré nám umožnia žiť v mieri a šťastne v rodine: prosím, ďakujem, ospravedlňujem sa. Pokiaľ nie sme bezohľadní v živote rodiny, ale vieme povedať „prosím", ak nie sme sebeckí, ale učíme sa hovoriť „ďakujem", a keď ste v rodinnom živote pripravení rozpoznať, že niečo sme zle spravili, a vravíme „odpusť mi", potom je v rodine pokoj a radosť. Mali by sme si zapamätať tieto tri slová. Môžeme tiež opakovať všetko dohromady: prosím, ďakujem, ospravedlňujem sa.

Spomienky na moje detstvo mi vynárajú, že presne toto ma učili rodičia. Je to niečo nové, alebo vekmi overené?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

O nezávislosti Katalánska nerozhodne referendum, ale ochota použiť násilie

Katalánsky boj za nezávislosť nebol nikdy násilný.

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.


Už ste čítali?