Európsky parlament odmietol Estrela správu o sexuálnom a reprodukčn

Autor: Stanislav Trnovec | 10.12.2013 o 15:40 | (upravené 10.12.2013 o 16:45) Karma článku: 11,07 | Prečítané:  2500x

Poslednú dobu sa zrejme roztrhlo vrece s rôznymi akciami, ktoré asi súvisia s prichádzajúcimi voľbami do Európskeho parlamentu. Jednou takouto akciou je tzv. Estrela správa, správa o sexuálnom a reprodukčnom zdraví a právach (SRHR). Túto správa dnes v Európskom parlamente v Štrasburgu odmietli.

 

Výsledok hlasovania bol veľmi zvláštny, lebo bola prijatá alternatívna rezolúcia, ktorú predložili europoslanci z EPP a ECR a to

  • 334 za prijatie;
  • 327 proti prijatiu;
  • 35 sa zdržalo hlasovania.

Správa bola od začiatku braná s rozpakmi. Rozvírila hladinu na obidvoch stranách tábora a viedla k mobilizácii. Spoločné vyhlásenie uskutočnili IPPF, ILGA Europe, EWL, Catholics for Free Choice, European Humanist Federation, a pod. Druhá strana sa tiež nedala, mailové schránky poslancov boli zahltené argumentmi proti a za.

V Štrasburgu sa demonštrovali mladí ľudia a rodiny proti tejto správe, a vložili každému poslancovi do schránky balíček, ktorý obsahoval list s požiadavkou na právo rodičov na výchovu vlastných detí vrátane sexuálnej výchovy (podľa Listiny základných ľudských práv), právo lekárov na výhradu svedomia a cumlík a kondóm ako vyjadrenie absurdity navrhovaných nových štandardov sexuálnej výchovy pre deti od narodenia do 4 rokov. Pravdou je, že táto požiadavka bola vypustená z pôvodnej verzie správy, ale zostala tam stále požiadavka sexuálnej výchovy povinnej sexuálnej výchovy na prvom stupni základného školstva, čo môže byť od 4 rokov, ako je povinná školská dochádzka v Írsku.

Kontroverznosť správy bola zdôraznená postupom jeho prijímania a predkladania. Spravodajkyňa a predkladateľka, portugalská poslankyňa pani Estrela, ktorá je predsedkyňou výboru pre ženy tým, že pri opätovnom prerokovaní správy vo výbore pred 2 týždňami sa nepripustila diskusia k dokumentu, ktorý vrátil parlament na opätovné prerokovanie. Neumožnilo sa ani predloženie pozmeňovacích návrhov. Na tento neobvyklý postup poukázal jeden z europoslancov a toto porušenie rokovacieho poriadku bude predmetom rokovania.

Po hlasovaní bola pani Estrela tak rozčúlená, že svojich kolegov urážala tým, že ich nazvala pokrytcami. Reagoval jej kolega z Portugalska, ktorý sa odvolal na demokratický systém a poukázal na urážanie ostatných poslancov Európskeho parlamentu.

Je to druhá správa, kde utrpela pani Estrela porážku. Pred niekoľkými rokmi, ešte pri starom zložení Európskeho parlamentu bola odmietnuté odporúčanie o ochrane tehotných a dojčiacich žien, nakoľko ekonomická loby presadila pseudoargument, že mladá žena bude ťažko zamestnateľná, lebo bude príliš chránená. Teda viac nám záleží na ekonomickom zisku ako na ochrane materstva a dieťaťa, teraz sme zase v opačnej situácii.

Informácie od New Women for Europe, COFACE a Klubu mnohodetných rodín

Tu sú linky


http://www.europarl.europa.eu/news/en/news-room/content/20131206IPR30024/html/MEPs-say-sexual-and-reproductive-health-and-rights-are-matter-for-member-states

http://www.europarl.europa.eu/news/sk/news-room/content/20131206IPR30024/html/Sexu%C3%A1lne-a-reproduk%C4%8Dn%C3%A9-zdravie-a-pr%C3%A1va-patria-do-kompetencie-%C4%8Dlensk%C3%BDch-%C5%A1t%C3%A1tov

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

O nezávislosti Katalánska nerozhodne referendum, ale ochota použiť násilie

Katalánsky boj za nezávislosť nebol nikdy násilný.

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.


Už ste čítali?