Európsky parlament odmietol Estrela správu o sexuálnom a reprodukčn

Autor: Stanislav Trnovec | 10.12.2013 o 15:40 | (upravené 10.12.2013 o 16:45) Karma článku: 11,07 | Prečítané:  2497x

Poslednú dobu sa zrejme roztrhlo vrece s rôznymi akciami, ktoré asi súvisia s prichádzajúcimi voľbami do Európskeho parlamentu. Jednou takouto akciou je tzv. Estrela správa, správa o sexuálnom a reprodukčnom zdraví a právach (SRHR). Túto správa dnes v Európskom parlamente v Štrasburgu odmietli.

 

Výsledok hlasovania bol veľmi zvláštny, lebo bola prijatá alternatívna rezolúcia, ktorú predložili europoslanci z EPP a ECR a to

  • 334 za prijatie;
  • 327 proti prijatiu;
  • 35 sa zdržalo hlasovania.

Správa bola od začiatku braná s rozpakmi. Rozvírila hladinu na obidvoch stranách tábora a viedla k mobilizácii. Spoločné vyhlásenie uskutočnili IPPF, ILGA Europe, EWL, Catholics for Free Choice, European Humanist Federation, a pod. Druhá strana sa tiež nedala, mailové schránky poslancov boli zahltené argumentmi proti a za.

V Štrasburgu sa demonštrovali mladí ľudia a rodiny proti tejto správe, a vložili každému poslancovi do schránky balíček, ktorý obsahoval list s požiadavkou na právo rodičov na výchovu vlastných detí vrátane sexuálnej výchovy (podľa Listiny základných ľudských práv), právo lekárov na výhradu svedomia a cumlík a kondóm ako vyjadrenie absurdity navrhovaných nových štandardov sexuálnej výchovy pre deti od narodenia do 4 rokov. Pravdou je, že táto požiadavka bola vypustená z pôvodnej verzie správy, ale zostala tam stále požiadavka sexuálnej výchovy povinnej sexuálnej výchovy na prvom stupni základného školstva, čo môže byť od 4 rokov, ako je povinná školská dochádzka v Írsku.

Kontroverznosť správy bola zdôraznená postupom jeho prijímania a predkladania. Spravodajkyňa a predkladateľka, portugalská poslankyňa pani Estrela, ktorá je predsedkyňou výboru pre ženy tým, že pri opätovnom prerokovaní správy vo výbore pred 2 týždňami sa nepripustila diskusia k dokumentu, ktorý vrátil parlament na opätovné prerokovanie. Neumožnilo sa ani predloženie pozmeňovacích návrhov. Na tento neobvyklý postup poukázal jeden z europoslancov a toto porušenie rokovacieho poriadku bude predmetom rokovania.

Po hlasovaní bola pani Estrela tak rozčúlená, že svojich kolegov urážala tým, že ich nazvala pokrytcami. Reagoval jej kolega z Portugalska, ktorý sa odvolal na demokratický systém a poukázal na urážanie ostatných poslancov Európskeho parlamentu.

Je to druhá správa, kde utrpela pani Estrela porážku. Pred niekoľkými rokmi, ešte pri starom zložení Európskeho parlamentu bola odmietnuté odporúčanie o ochrane tehotných a dojčiacich žien, nakoľko ekonomická loby presadila pseudoargument, že mladá žena bude ťažko zamestnateľná, lebo bude príliš chránená. Teda viac nám záleží na ekonomickom zisku ako na ochrane materstva a dieťaťa, teraz sme zase v opačnej situácii.

Informácie od New Women for Europe, COFACE a Klubu mnohodetných rodín

Tu sú linky


http://www.europarl.europa.eu/news/en/news-room/content/20131206IPR30024/html/MEPs-say-sexual-and-reproductive-health-and-rights-are-matter-for-member-states

http://www.europarl.europa.eu/news/sk/news-room/content/20131206IPR30024/html/Sexu%C3%A1lne-a-reproduk%C4%8Dn%C3%A9-zdravie-a-pr%C3%A1va-patria-do-kompetencie-%C4%8Dlensk%C3%BDch-%C5%A1t%C3%A1tov

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme


Už ste čítali?