World Family Summit +9

Autor: Stanislav Trnovec | 4.12.2013 o 10:28 | (upravené 5.12.2013 o 17:03) Karma článku: 12,19 | Prečítané:  202x

World Family Organization, Svetová organizácia rodín má v týchto dňoch v Berlíne svoj 9 summit. Svojho času predseda OSN Kofy Annan pri stretnutí s predsedníčkou WFO pani Deisa Kusztra navrhol, aby sa uskutočnil Svetový summit rodín. Vznikla otázka, predsa summit je výnimočné stretnutie predstaviteľov štátov na najvyššej úrovni. Môže sa konať teda summit rodín? Odpoveď Kofy Annana bola, predsa rodiny si nezaslúžia aby im bol priznaný takýto štatút? Tak v roku 2004 sa konal prvý Svetový summit rodín.

Trochu histórie. Po II. svetovej vojne na rozvalinách Európy skupina aktivistov z Nemecka, Belgicka, Francúzska a postupne 25 krajín sa rozhodla, že založí spoločnú organizáciu rodín. Práce na príprave prebiehali paralelne s vypracovávaním základnej listiny ľudských práv. V roku 1947 Svetová organizácia rodín bola založená.

Aké sú úlohy WFO, World Family Organization?  WFO je celosvetová organizácia, ktorá je rozčlenená na 4 regióny, a to Amerika, Európa, Ázia a Afrika. Najviac členských organizácií je z Latinskej Ameriky, nasleduje Afrika a Európa. Posledný veľký región predstavuje Čína.

Postavenie rodín je v každom regióne iné a podľa toho sú aj rôzne úlohy jednotlivých členských organizácií WFO. Počet členských organizácií WFO je v súčasnosti 180, čo svedčí o tom, že je to klub vyvolených. Klub mnohodetných rodín je jedinou členskou organizáciou z tzv. nových krajín EÚ.

Prináša členstvo Klubu mnohodetných rodín vo WFO konkrétny úžitok? Každé stretnutie prebieha na rozličných úrovniach. Prítomní sú vysokí predstavitelia medzinárodných organizácií, v našom prípade sú to predstavitelia Ekonomického a sociálneho výboru OSN, Ďalej vysokí predstavitelia krajín, ministri, v prípade Summitu + 3 to boli manželky 5 premiérov krajín, pri tohoročnom sú prítomné ministerky majúce na starosti rodiny z Angoly, Thajska, Turecka, Číny a ďalších krajín, predstaviteľka ministerstva Nemecka, samosprávy, napr. primátor hlavného mesta Zambie Lusaky. Od všetkých týchto ľudí sa dá veľa naučiť.

Predstavené boli rozličné projekty zamerané na svojpomoc, pomoc z iných krajín a konkrétne pomoci pre rodiny. Je úžasné vidieť, ako rodina je ústrednou témou všetkých účastníkov.

Za týchto okolností je výborná príležitosť uzatvárať a obnovovať priateľstvá, dohodnúť sa na výmene informácií, nechať sa inšpirovať a inšpirovať druhých. Klub mnohodetných rodín patrí medzi dlhoročných členov WFO, prvé kontakty sa uzatvorili ešte v roku 1994.

Slovensko je zastúpené vo WFO Klubom mnohodetných rodín. Je škoda, že Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny ešte ani raz nepodporilo členstvo a prácu Klubu vo WFO. Dokonca v odôvodnení, prečo nepodporilo žiadosť o dotáciu uverejnilo na svojej internetovej stránke, že požiadavky KMR sú nadhodnotené a nedostatočne odôvodnené. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí tak isto nepodporilo naše snaženie. Hanbil som sa keď sa predstavovali vlastné programy podpory rodín z Abu Dabí, z Thajska, Spojených Emirátov, Egypta, Zambie, Brazílie. Mám sto chutí našim kolegom z WFO povedať pravdu, keď sa pýtajú na podporu a spoluprácu, ktorú ako prorodiná organizácia dostávame na našu činnosť a obhajobu základných ľudských práv, práv na život v rodine, ktorá požíva všeobecnú podporu, aby mohla byť spĺňať podmienku pre život jej členov, najmä detí v blahu. S hanbou by sme museli poukázať, ako sa predkladá prvákom patologický model rodiny a odôvodňuje sa to tým, že musíme deti pripravovať na zlé časy, v akej kríze sa nachádza naša rodiny, ktorá je roztrhnutá, lebo otcovia nie sú schopní zarobiť primerané prostriedky na obživu, ako majú naše ženy o štvrtinu nižšie mzdy ako muži za tú istú prácu, že chudoba detí začína v rodinách. Nemáme ihriská pre deti, ale ani záchytky pre primárne podchytenie osôb vyžadujúcich liečenie. Bol som veľmi ticho, keď sa hovorilo o chudobe v krajinách Európy, kde štandardy pre chudobu znamenajú oveľa viac, ako priemerné mzdy napr. učiteľov, zdravotných sestier.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?