Prvá novembrová nedeľa, Deň Mnohodetných Rodín

Autor: Stanislav Trnovec | 2.11.2013 o 23:34 | (upravené 2.11.2013 o 23:42) Karma článku: 7,29 | Prečítané:  802x

Grécka organizácia mnohodetných rodín na tohoročnom zasadaní ELFAC prišla s návrhom, aby sa dobrý zvyk sláviť deň mnohodetných rodín preniesol aj do iných krajín. Jej predseda Dimitrios dodáva: „Nedeľná liturgia sa slávi pre našich členov vo všetkých veľkých mestách Grécka, potom sa podáva káva a sladkosti. Informácie sú v miestnych novinách o dni mnohodetných rodín. Tlačové správy uvádzajú posolstvá predstaviteľov politických strán. Niektoré naše členské organizácie organizujú outdoorové aktivity.“

Sviatok nadväzuje na liturgiu z 28.októbra, z praktických dôvodov sa oslavuje prvú novembrovú nedeľu. Pre priblíženie Dňa Mnohodetných Rodín niekoľko informácii o jeho pozadí.

„Všetci trpeli pre Krista a boli korunovaní vencami slávy za panovania cisára Décia. Guvernér Afriky oznámil ľudu uznesenie cisára o tom, že každý musí obetovať modlám. Guvernér hrozil krutými mukami tým, ktorí bránili. Pri týchto hrozbách mnohí odpadli od viery a uctievali modly. Štyridsiatka zostala neochvejná vo svojej viere a bola vystavená mučeniu. Sv. Terentius (Terence) povzbudzoval spoločníkov hovoriac: "Bratia , buďme na pozore aby sme nezapreli Krista, nášho Boha, inak nás zaprie pred nebeským Otcom a svätými anjelmi" Guvernér ich rozdelil do dvoch skupín. Tridsať šesť nechal bičovať, sťahovať kožu a sypať soľ im do otvorených rán, na koniec ich nechal všetkých popraviť. Prvých štyroch uvrhli do väzenia spútaných ťažkými železnými reťazami okolo krku, rúk a nôh. Boží anjel sa zjavil vo väzení, dotkol sa pripútaných reťazami a okovy spadli. Potom anjel pripravil bohatý stôl pre nich a nasýtil ich. Neskôr opäť boli uväznení a mučení. Guvernér nariadil zhromaždiť čo najväčšie množstvo jedovatých, odporných stvorení, ako je to len možné, hadov a škorpiónov, a dal ich zavrieť do cely s mučeníkmi . Odporné stvorenia sa nechceli dotknúť vybraných Bohom, ležal utiahnuté v kúte, kde zostali tri dni. Tretieho dňa, keď sa dvere otvorili cely, stvorenia vybehli a napadli dozorcov. Guvernér nakoniec nechal popraviť štyroch mučeníkov. Keď ich viedli na sťatie, spievali žalmy s radosťou a chválili Boha, že ich učinil byť hodných umrieť mučeníckou smrťou.“ Potiaľ liturgický text prológu http://www.orthodox.net/menaion-april/10-the-holy-martyrs-terentius-.html.

Svätá Neonilla bola manželkou sv. Terenca. Rodina mala sedem detí: Sarbelus, Photius, Theodulus, Hierax, Nita a dcéry Vele a Eunice. Všetci zomreli ako mučeníci počas prenasledovania kresťanstva za cisára Decia (249-250). Pramene uvádzajú, že verne vyznali Krista a zosmiešňovali pohanských bohov, aj keď im boky trhali železnými hákmi a odsúdili modlárstvo. Svätí boli hodení medzi divoké šelmy, ktoré sa stali mierne a neublížili im. Potom, ako ich vhodili do kotla naplneného vriacou smolou sa nespálili. Vidieť, že nič nemôže ublížiť svätcovi. Podporovali jeden druhého a modlili sa k Bohu, aby im pomohol. Poslal anjelov vyslobodiť ich z pút a liečiť rany. Pohania podrobili kresťanskú mnohodetnú rodinu síce ukrutnému mučeniu a trápeniu, ale nedokázali ich prinútiť, aby sa zriekli pravej viery. Svätí mučeníci boli sťatí a prijali korunu mučeníctva.

Rodina Terenca bola umučená Kartágu (niektoré pramene uvádzajú že pochádzal zo Sýrie) spolu s Africanus, Maximus, Pompeius, Zeno, Alexander, a Theodore. Theodosius I. preniesol relikvie do Konštantinopolu.

Sviatok sv. Terenca a jeho manželky sv. Neonilly sa svätí spoločne v ortodoxii gréckeho ale aj slovanského obradu, ako aj grékokatolíkmi 28. októbra. Pre sviatok je charakteristické to, že je z obdobia pred rozkolom a tvorí most medzi západným a východným kresťanstvom.

Zasadanie ELFAC odporúčalo sláviť sviatok v jednotlivých krajinách ako národný sviatok s ambíciou premeniť ho na medzinárodný. Budúci rok je na to príležitosť, lebo bude Medzinárodný rok rodiny, ktorý vyhlásilo OSN.

Dnešná Európa sa zmieta v demografickej zime, keď je očakávaný výrazný nedostatok pracovných síl a pôrodnosť je hlboko pod záchovnou hodnotou. Sociálny systém kolabuje a stále hlasnejšie sa nám odporúča, aby sme si odkladali na naše dôchodky mimo štátne poistné systémy. Hľadajú sa cesty ako riešiť ťažkú situáciu. Ako príklad uvádzam, že Trnavská univerzita usporiadala konferenciu s nosnou témou mnohodetných rodín. Konferencia o SEXUALITY VII. sa zaoberala nedostatočnou natalitou, jej panelová diskusia mala tému Reprodukcia na Slovensku – „krv, pot a slzy“.

Budúci rok je pripravovaná svetová konferencia v Moskve o mnohodetných rodinách. Naša organizácia, Klub mnohodetných rodín je členom medzinárodného výskumného týmu Families And Societies www.familiesandsocieties.eu.

Doba sa mení. To, čo bolo v minulosti bežné, dnes sa stáva raritným. Neznamená to, že mnohodetní sú nezodpovední, ako sa im to často vytýka. Je treba zvážiť, že zle vykonávaná rodinná politika, alebo jej absencia (napr. šetrenie) je veľmi drahá alternatíva. EÚ tento rok zverejnila rozsiahly program SIP, investovania do sociálnej politiky.

 

Všetko je o zodpovednosti, aj mnohodetnosť je o zodpovednosti. Mnohodetné rodiny si zaslúžia pozornosť a úctu. Prvú novembrovú nedeľu, v Deň Mnohodetných Rodín.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?