Pokrov, ochranný plášť

Autor: Stanislav Trnovec | 28.10.2013 o 7:17 | (upravené 28.10.2013 o 7:32) Karma článku: 7,56 | Prečítané:  330x

Sviatok ochranného plášťa ortodoxná cirkev slávi 1. októbra, ktorý pripadá v gréckej cirkvi na 28. október, "svätej ochrany svojej pani, Matky Božej a stálej Panny Márie". Sviatok sa oslavuje predovšetkým v pravoslávii (slovanských cirkvách). Podľa tradície vznikol po videní „blázna Kristovej vôle“ Andreja počas vigílie (bdenia) v kostole plášťa v Konštantínopole.

Andrej videl, ako Matka božia vyšla z dverí priestoru oltára. Andrej sa prihovoril svojmu žiakovi, Epiphaniusovi: „Vidíš našu prosebnicu a královnú sveta?“. Áno, vidím“. Súčasne zaznel nádherný chorál a svätí z neba zostupovali ku Kráľovnej nebies. Potom, ako Matka božia ukončila modlitbu rozhodila plášť (Mamphorion), ktorý mala na pleciach a prikryla prítomných. Plášť bol tak veľký, že zahalil všetkých a vznášal sa. Potom Matka božia osvetlená prudkým svetlom sa vzniesla a zmizla. Zanechala svoj plášť ako záruku svojej ochrany (ktorý je opatrovaný ako relikvia). Túto ochranu preukázala Matka božia mnoho ráz pre cisárske mesto a aj pre celú cirkev. Toto je zachytené na ikone.

Už v staroveku dobre poznali akt ochranného plášťa, ktorý rozprestieral ochranca nad chránencami, ktorý zodpovedá „pokrovu“ vo východnej cirkvi a má svoj proťajšok v madonách s ochranným plášťom.

Kostol Márinnho plášťa, Sankt Maria von Blachernae, grécky Θεοτòκος τών Βλαχερνών turecky Meryem Ana Kilisesi bol kvôli jeho blízkosti k cisárskemu palácu druhým najvýznamnejším kostolom Konštantinopolu po Hagie Sophie. Budova kostola postavili v roku 452 za cisárovnej Aelie Pulcherie, s cieľom uchovávať na tomto svätom mieste posmrtné oblečenie Márie z hrobu.

Cisár Leo I nechal postaviť 473 nový kostol v blízkosti kaplnky Pulcheria, ktorému dal meno Panny Márie ochranného plášťa (Blachernae). Od konca 5. storočia tu bol uložený aj maphorion, dlhý modrý závoj sýrskej ženy, ktorý bol uložený povedal v rotunde Hagia Soros. Relikvie po dobytí a následnom rabovaní sa stratili z kostola počas 4. križiackeho ťaženia v roku 1204.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme


Už ste čítali?