Pokrov, ochranný plášť

Autor: Stanislav Trnovec | 28.10.2013 o 7:17 | (upravené 28.10.2013 o 7:32) Karma článku: 7,56 | Prečítané:  336x

Sviatok ochranného plášťa ortodoxná cirkev slávi 1. októbra, ktorý pripadá v gréckej cirkvi na 28. október, "svätej ochrany svojej pani, Matky Božej a stálej Panny Márie". Sviatok sa oslavuje predovšetkým v pravoslávii (slovanských cirkvách). Podľa tradície vznikol po videní „blázna Kristovej vôle“ Andreja počas vigílie (bdenia) v kostole plášťa v Konštantínopole.

Andrej videl, ako Matka božia vyšla z dverí priestoru oltára. Andrej sa prihovoril svojmu žiakovi, Epiphaniusovi: „Vidíš našu prosebnicu a královnú sveta?“. Áno, vidím“. Súčasne zaznel nádherný chorál a svätí z neba zostupovali ku Kráľovnej nebies. Potom, ako Matka božia ukončila modlitbu rozhodila plášť (Mamphorion), ktorý mala na pleciach a prikryla prítomných. Plášť bol tak veľký, že zahalil všetkých a vznášal sa. Potom Matka božia osvetlená prudkým svetlom sa vzniesla a zmizla. Zanechala svoj plášť ako záruku svojej ochrany (ktorý je opatrovaný ako relikvia). Túto ochranu preukázala Matka božia mnoho ráz pre cisárske mesto a aj pre celú cirkev. Toto je zachytené na ikone.

Už v staroveku dobre poznali akt ochranného plášťa, ktorý rozprestieral ochranca nad chránencami, ktorý zodpovedá „pokrovu“ vo východnej cirkvi a má svoj proťajšok v madonách s ochranným plášťom.

Kostol Márinnho plášťa, Sankt Maria von Blachernae, grécky Θεοτòκος τών Βλαχερνών turecky Meryem Ana Kilisesi bol kvôli jeho blízkosti k cisárskemu palácu druhým najvýznamnejším kostolom Konštantinopolu po Hagie Sophie. Budova kostola postavili v roku 452 za cisárovnej Aelie Pulcherie, s cieľom uchovávať na tomto svätom mieste posmrtné oblečenie Márie z hrobu.

Cisár Leo I nechal postaviť 473 nový kostol v blízkosti kaplnky Pulcheria, ktorému dal meno Panny Márie ochranného plášťa (Blachernae). Od konca 5. storočia tu bol uložený aj maphorion, dlhý modrý závoj sýrskej ženy, ktorý bol uložený povedal v rotunde Hagia Soros. Relikvie po dobytí a následnom rabovaní sa stratili z kostola počas 4. križiackeho ťaženia v roku 1204.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

O nezávislosti Katalánska nerozhodne referendum, ale ochota použiť násilie

Katalánsky boj za nezávislosť nebol nikdy násilný.

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.


Už ste čítali?