Ešte týždeň sa dá podporiť

Autor: Stanislav Trnovec | 25.10.2013 o 10:48 | (upravené 25.10.2013 o 11:11) Karma článku: 8,30 | Prečítané:  390x

V niektorom z minulých blogov som spomenul Európsku občiansku iniciatívu One of us - Jeden z nás. Do dnes ju podporilo vyše 1,4 milóna občanov EÚ. O čo ide?

Európska občianska iniciatíva je novým nástrojom participatívnej demokracie. Je to pozvanie predkladať do Európskej komisie legislatívu týkajúcu sa záležitostí, v ktorých má kompetenciu EÚ. Občianska iniciatíva musí byť podporená najmenej miliónom občanov EÚ, pochádzajúcim z najmenej siedmich z 27 členských štátov. Občianska iniciatíva je možná v akejkoľvek oblasti, v ktorej má Komisia moc predkladať legislatívu.

„Jeden z nás“ je jednou z prvých registrovaných občianskych iniciatív v EÚ. Jej cieľom je podporovať ochranu ľudského života od počatia v rámci kompetencie EÚ. Vychádza z definície ľudského embrya ako počiatku ľudskej bytosti na základe nedávneho rozhodnutia Európskeho súdneho dvora (Brüstle vs. Greenpeace). Iniciatíva „Jeden z nás“ žiada EÚ, aby skončila s financovať aktivíty, ktoré predpokladajú ničenie ľudských embryí, zvlášť v oblasti výskumu, rozvojovej pomoci a verejného zdravia.

Výskum v tejto oblasti neprináša len zmenu postojov, ale predovšetkým obmedzenie finančných tokov. Financií z našich daní.

Cieľom je zaviesť konkrétny etický štandard úcty k dôstojnosti každého člena ľudskej rodiny, bez ohľadu na to, aký je mladý. Želaný výsledok iniciatívy je konkrétny zákaz život ničiacich politík v rámci rozpočtu EÚ, ako aj politická zmena a väčšie povedomie o potrebe rešpektovať prianie takého veľkého počtu európskych občanov. Okrem toho, by mohla byť pozitívne ovplyvnená jurisdikcia na Európskom súde pre ľudské práva, kde sa prerokúvajú mnohé bioetické prípady.

Veľmi silným argumentom je vieryhodná alternatíva pokusov na adultných, čiže dospelých, neembryonálnych bunkách. Priniesla už množstvo úspechov napríklad v regeneratívnej medicíne (viď  link http://www.euractiv.sk/veda-a-vyskum/clanok/dospele-kmenove-bunky-terapeuticka-realita-aj-nadej-019174)

Na koniec otázka – kde je viac informácií? http://www.oneofus.eu/sk/ Tu je možnosť podporiť Európsku občiansku iniciatívu One of us za zákaz financovania z daní Európanov tých aktivít, pri ktorých sa predpokladá ničenie ľudských embryí hlavne v oblasti výskumu, rozvojovej pomoci a verejného zdravia.

Aj ty si bol raz embryom!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme


Už ste čítali?