reklama

Charta práv rodiny má už 30 rokov

Veľa sa hovorí o rôznych ľudských právach. Menej už o povinnostiach. V tomto huriavku sme si akosi nevšimli, že pred 30 rokmi bola predložená Charta práv rodiny. Vznikla na podnet Filipínčanov, preto aj na dnešnom kongrese Nové horizonty antropológie a práva rodiny, ktorý sa konal v Ríme, viedli prím.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Prednášajúcimi boli, aby som uviedol aspoň niektorých na dokreslenie širokého spektra prednesených tém: španielsky filozof a právnik Andrés Ollero, americká odborníčka na rodinné právo Teresa Collet, profesor Carl Anderson, americká profesorka Jane Adolphe, talianska historička Lucetta Scaraffia a ekonóm Stefano Zamagni. Mons. Paglia zastupoval Pontifikálnu radu pre rodinu. Prezentované boli veľmi rozličné stanoviská. Predstavitelia rodín zo Sýrie a Izraela hovorili o sociálnom násilí, násilí páchanom na rodinách, ktorých členovia musia žiť oddelene. Práve v súvislosti s vojnovým konfliktom bola nám, účastníkom poskytnutá informácia o novej výzve na mier, ktorá bude prezentovaná verejnosti v nedeľu. Jej súčasťou bude práve výzva na pomoc rodinám.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hovorilo sa o vraždení sobášiacich sa párov fundamentalistickými moslimami, pričom sa konštatovalo, že ide pravdepodobne o to, aby iní, ako moslimovia nemohli mať deti a tak boli nútení vymierať. Biskup zo západného Jeruzalemu uviedol, že vláda núti ku prestúpeniu na islam, pričom nie možný návrat.

Zástupca z Afriky hovoril o kupovaní politikov v Senegale, prípadne iných krajinách do tej miery, že krajiny, ktoré poskytujú pomoc, vyžadujú ako protislužbu až zmenu ústavy.

Veľa sa hovorilo o rodinách, ktoré majú iba jedného rodiča, medzi nimi aj o vdoveckých rodinách. V rámci diskusie som vystúpil a upozornil som na špecifiká mnohodetných rodín a na Európsku konfederáciu mnohodetných rodín. Vyvolalo to spontánnu reakciu a spomínala sa meniaca sa pozícia, lebo to, čo bolo v minulosti normálne, dnes je raritou. Jasne sa deklarovalo, že treba riešiť problémy mnohodetných rodín, aby rozhodnutie pre dieťa nebolo rozhodnutím pre chudobu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zaujímavý postreh priniesol predstaviteľ Číny, ktorý porovnával Čínu a jej politiku jedného dieťaťa a Taiwanu, kde táto politika nie je presadzovaná a napriek tomu niet detí.

Dlho diskutovanou témou bol relativizmus, ktorým sa snaží útočiť na základné právo ľudí, ktoré je uvedené v čl. 16 Listiny základných ľudských práv a to právo mať rodinu.

Budúci rok je Medzinárodný rok rodiny, vyhlásený Generálnym zhromaždení Organizácie Spojených Národov. Všetky tieto aktivity smerujú k spoločnému cieľu, dôstojnej oslave 20. výročia Medzinárodného roku rodiny (1994).

Na koniec trochu teórie a filozofie:

Každá teória práva je založený na antropologickej vízii a antropológii práv hovorí filozof Hans Georg Gadamer - , je to "fúzia horizontov". "Antropologická otázka" je podstatou každej kultúry a základom spoločenského života a právnych predpisov. Kríza našej doby je predovšetkým "antropologickou krízou", ako to neúnavne opakoval Ján Pavol II. Pápež František to už mnohokrát zdôraznil od svojho nedávneho nástupu.

Stanislav Trnovec

Stanislav Trnovec

Bloger 
  • Počet článkov:  140
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som slobodný človek. Sloboda je okrem života najfantastickejší dar, ktorý som dostal. Denne stojím v nemom úžase pred zázrakom života, tohto tajomstva sa neviem nabažiť. Každý deň je DAR, za ktorý nestíham ďakovať. Predseda Klubu mnohodetných rodín, viceprezident FEFAF, člen administratívneho výboru COFACE. Teda písať budem o rodine. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu