Čo sa to deje v Európskom parlamente?

Autor: Stanislav Trnovec | 23.10.2013 o 14:21 | (upravené 23.10.2013 o 17:07) Karma článku: 8,40 | Prečítané:  1233x

V pondelok bola v EP debata o Správe o sexuálnom a reprodukčnom zdraví a právach (2013/2040(INI)), ktorú predkladala poslankyňa spravodajkyňa Edite Estrela z Portugalska zastupujúca socialistov. Správa bola poslancami v utorok 22.10.2013 zamietnutá a vrátená na dopracovanie vo Výbore

Lisabonská zmluva vytvorila nástroj pre aktívnu účasť občanov na vládnutí. Tento nástroj sa použil pri iniciatívu európskych občanov, "One of us (jeden z nás)". Iniciatívu podporilo podpísaním asi 1,2 miliónom občanov EÚ, hoci ešte nie je ukončené obdobie zbierania podpisov, ktoré trvá do konca októbra. O to viac prekvapuje, že pred koncom obdobia podpisovania Európsky parlament plánoval prijať 22. októbra 2013 Správu o sexuálnom a reprodukčnom zdraví.

Ak je toľko propagovaná možnosť spoluvládnutia občanov a preto vytvorené nástroje sú myslené vážne, potom zvolený postup je výsmechom alebo dokonca sa dá chápať ako politická provokácia demokracie.

Utorok 22. októbra Európsky parlament zaujal stanovisko k otázke ľudskej dôstojnosti. Hlasovaním vrátil uznesenie o sexuálnom a reprodukčnom zdraví a späť do Výboru pre práva žien a rodovú rovnosť. Poslanci Európskeho parlamentu jasne ukázali, že nie sú ochotní ďalej pracovať s vágnymi pojmami a ako to oni nazvali, že hlasovacie odporúčania k tejto téme boli falšované. Jeden z nich vyhlásil „Apelujem na kolegov, aby nepodliehali takýmto praktikám“ iný „Každý poslanec má v takýchto citlivých témach hlasovať podľa vlastného vedomia a svedomia“.

Podľa UNFPA a WHO 287 000 žien zomiera každý rok na komplikácie v súvislosti s tehotenstvom a narodením dieťaťa. Toto je jasne napísané v Správe (Estrela Report). Potrat v žiadnom prípade neprináša riešenie. Potrat je technický prostriedok riešenia ľudského problému, nenahrádza plno potreby ženy a dieťaťa. V skutočnosti ženy zomierajú, lebo nemajú prístup k základnej zdravotnej starostlivosti, či už pred alebo po pôrode.

Aké riešenie si zvolí EÚ?

Je pozitívne, že problematika náhradného materstva je riešená s dôrazom na to, že sa "ženské telo a telo dieťaťa vníma ako produkt, čo predstavuje hrozbu pre telesnú integritu a ľudské práva žien"(§ 9).

 

(It is positive that the issue of surrogacy motherhood is addressed with an emphasis on “the commodification both of women’s bodies and children, and represents a threat to the bodily integrity and human rights of women”(§ 9).)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?