17.október, Medzinárodný deň odstránenia chudoby

Autor: Stanislav Trnovec | 17.10.2013 o 13:13 | (upravené 17.10.2013 o 21:30) Karma článku: 13,52 | Prečítané:  535x

Text vyrytý v kameni na Námestí Slobody v Paríži znie: Tam, kde sú muži a ženy odsúdení žiť v extrémnej chudobe, porušujú sa ľudské práva. Našou svätou povinnosťou je spoločne zabezpečiť, aby sa tieto práva rešpektovali. - Joseph Wresinski (1917-1988)

Kto je Fr. Joseph Wresinski?

Poznajúc chudobu Fr. Joseph Wresinski organizoval pomoc pre ľudí žijúcich v krajnej chudobe po druhej svetovej vojne. Ako katolícky kňaz sa pri svojej pastoračnej činnosti zameral na tých, ktorí pre svoju chudobu boli vylúčení zo spoločnosti. Jeho spôsoby boli neobvyklé a práca sršala nezvyklými nápadmi. Bol známy ako slaninový páter (podobné metódy začali používať kňazi aj v iných krajinách). Spracoval aj koncepciu spoločnosti bez exklúzie založenú na práci na poli ľudskej činnosti, civilizácie s príspevkom všetkých ľudí a poskytovaným blahom.

Založil v roku 1957 Medzinárodné hnutie ATD Fourth World. Napísal správu Grande pauvre et precario économique et Sociale (Chronická chudoba a sociálny a ekonomický nedostatok), ktorý bol určený pre Francúzsku hospodársku a sociálnu radu (French Economic and Social Council). Fr. Joseph Wresinski bol členom tejto rady. Rada prijala dokument, ktorý sa stal základom práce v tejto oblasti, ktoré vykonala Komisie OSN pre ľudské práva , Európska únia a Rada Európy. Tvorí aj základ zákona proti sociálnemu vylúčeniu, ktorý bol prijatý vo Francúzsku v júli 1998.

Medzinárodný deň odstránenia chudoby bol vyhlásený na základe zhromaždenia, ktoré sa konalo 17. októbra 1987 v Paríži  na podnet Fr. Josepha Wresinského. Viac ako 100 tisíc ľudí sa zišlo pripomenúť si obete extrémnej chudoby, násilia a hladu. V decembri 1992, Valné zhromaždenie OSN oficiálne vyhlásilo tento deň za Medzinárodný deň za odstránenie chudoby uznesením č. 47/196 z 22. decembra 1992.

Témou tohoročného Medzinárodného dňa chudoby je „Spoločným úsilím dosiahnuť svet bez diskriminácie“.

Na Miléniovom summite v roku 2000 sa poprední predstavitelia krajín zaviazali do roku 2015 znížiť počet ľudí žijúcich v extrémnej chudobe. Aká je situácia na Slovensku? Vyberám z dnešného Vyhlásenia Slovenskej siete proti chudobe k Medzinárodnému dňu boja proti chudobe

17. október, Svetový deň boja proti chudobe, si pripomíname v čase, keď ľudia na Slovensku a v mnohých ďalších krajinách zažívajú čoraz častejšie neistotu a zhoršovanie životných podmienok. Na Slovensku rastie podiel osôb ohrozených peňažnou chudobou (13,2%) a materiálnou depriváciou (22,7%).1 Podľa zisťovania EU SIC 2012 rastúcej príjmovej chudobe čelia najmä jednorodičovské domácnosti (každá štvrtá domácnosť), domácnosti s troma a viac deťmi (každá tretia domácnosť) a domácnosti nezamestnaných (takmer každá druhá domácnosť). Materiálnou depriváciou sú najviac ohrození seniori (vyše 27%).2 Viac ako tretina slovenských domácností pociťuje veľkú záťaž nákladmi na bývanie či splácanie pôžičiek a úverov.

Hranica chudoby podľa zisťovania EU SILC 2012 (346 eur mesačne pre domácnosť jednotlivca) prevyšuje súčasnú výšku čistej minimálnej mzdy a je takmer 150 euro vyššia ako životné minimum a suma dávky a príspevkov, ktoré jednotlivec môže získať v systéme pomoci v hmotnej núdzi. Tento zahanbujúci rozdiel prezrádza, že reformy sociálneho systému sa na Slovensku robia bez prihliadania k životným nákladom a potrebám a že na Slovensku chýba predstava o minimálnych životných štandardoch, ktoré by civilizovaná spoločnosť mala garantovať každému svojmu členovi.

V situácii, keď vzniká málo pracovných miest a na jedno voľné miesto pripadá takmer 62 nezamestnaných je pokrytectvom odporúčať zamestnanie sa ako jedinú cestu z chudoby. Slovenská sieť proti chudobe považuje chudobu za zlyhanie spoločnosti a prejav slabnúcej politickej vôle presadzovať ideály slobody, rovnosti a sociálnej spravodlivosti. Rastúca chudoba je aj dôsledkom zabúdania na historickú skúsenosť, že mier a stabilita sa nedajú udržať v spoločnostiach, ktoré veľkej časti obyvateľstva odopierajú právo na dôstojný život.

Kompletný text vyhlásenia (trochu menej zeditovaná verzia) je na stránke Slovenskej Siete Proti Chudobe: http://sapn.sk/liferay/web/slovenska-siet-proti-chudobe

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?