Medzinárodný deň mieru

Autor: Stanislav Trnovec | 23.9.2013 o 23:30 | (upravené 24.9.2013 o 10:04) Karma článku: 16,22 | Prečítané:  398x

Ruch posledných dní akosi prekryl skutočnosť, že 21.septembra 2013 bol trinásty Medzinárodný deň mieru. Valné zhromaždenie OSN rozhodlo (rezolúciou 55/282 z 7.9.2001), že od roku 2002 sa bude pripomínať Medzinárodný deň mieru každý rok 21. septembra. Symbolicky pripadol práve na víkend, keď boli rôzne pochody.

Hrdí utajovali trasu v strachu, že ich budú napádať, pre istotu asistovali ozbrojenci.

 

Na druhom pochode sa mnohí usmievali a ich bolo mnohonásobne viac, najmä detí s rodičmi. Mnohí im vyčítali, že sú agresívni, hoci si neprečítali ani Manifest historicky prvého Národného pochodu za život v Košiciach http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20130922012

OSN vyhlásilo, že tento deň treba vnímať ako deň globálneho prímeria a nenásilia, pozvanie pre všetky národy a ľuďom na vytvorenie prímeria počas Medzinárodného dňa mieru. Vyzvalo všetky členské štáty OSN, organizácie OSN, regionálne a mimovládne organizácie i jednotlivcov, aby si pripomenuli Medzinárodný deň mieru vhodným spôsobom a to aj prostredníctvom osvety a vzdelávania a aby spolupracovali s OSN pri vytváraní globálneho mieru.

Vzdelanie je veľmi dôležité pre budovanie spoločnosti žijúcej v mieri a podporovať globálne občianstvo. Generálny tajomník Ban Ki-moon povedal vo svojom posolstve, že sa vyžadujú väčšie investície do kvalitného vzdelávania a treba zvrátiť snahy, ktoré uberajú podporu školám a učiteľom. "Na tomto Medzinárodnom dni mieru, učte naše deti ctiť si hodnotu tolerancie a vzájomnej úcty".

Expert, ktorý prednášal správu Rade pre ľudské práva v Ženeve , sa vyslovil za zastavenie „nezodpovedných vojen štvania senzáciechtivých médií, ktoré namiesto toho, aby diskutovalo o možnosti dosiahnutia dohody rokovaním, radšej bubnujú do vojny a manipulujú verejnú mienku, aby sa dosiahlo, že ozbrojený zásah je prijateľný a spoločensky akceptovaný.“ Vystihol atmosféru dnešných dní nie len v Sýrii, ale aj na Slovensku.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme


Už ste čítali?