Medzinárodný deň mieru

Autor: Stanislav Trnovec | 23.9.2013 o 23:30 | (upravené 24.9.2013 o 10:04) Karma článku: 16,22 | Prečítané:  380x

Ruch posledných dní akosi prekryl skutočnosť, že 21.septembra 2013 bol trinásty Medzinárodný deň mieru. Valné zhromaždenie OSN rozhodlo (rezolúciou 55/282 z 7.9.2001), že od roku 2002 sa bude pripomínať Medzinárodný deň mieru každý rok 21. septembra. Symbolicky pripadol práve na víkend, keď boli rôzne pochody.

Hrdí utajovali trasu v strachu, že ich budú napádať, pre istotu asistovali ozbrojenci.

 

Na druhom pochode sa mnohí usmievali a ich bolo mnohonásobne viac, najmä detí s rodičmi. Mnohí im vyčítali, že sú agresívni, hoci si neprečítali ani Manifest historicky prvého Národného pochodu za život v Košiciach http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20130922012

OSN vyhlásilo, že tento deň treba vnímať ako deň globálneho prímeria a nenásilia, pozvanie pre všetky národy a ľuďom na vytvorenie prímeria počas Medzinárodného dňa mieru. Vyzvalo všetky členské štáty OSN, organizácie OSN, regionálne a mimovládne organizácie i jednotlivcov, aby si pripomenuli Medzinárodný deň mieru vhodným spôsobom a to aj prostredníctvom osvety a vzdelávania a aby spolupracovali s OSN pri vytváraní globálneho mieru.

Vzdelanie je veľmi dôležité pre budovanie spoločnosti žijúcej v mieri a podporovať globálne občianstvo. Generálny tajomník Ban Ki-moon povedal vo svojom posolstve, že sa vyžadujú väčšie investície do kvalitného vzdelávania a treba zvrátiť snahy, ktoré uberajú podporu školám a učiteľom. "Na tomto Medzinárodnom dni mieru, učte naše deti ctiť si hodnotu tolerancie a vzájomnej úcty".

Expert, ktorý prednášal správu Rade pre ľudské práva v Ženeve , sa vyslovil za zastavenie „nezodpovedných vojen štvania senzáciechtivých médií, ktoré namiesto toho, aby diskutovalo o možnosti dosiahnutia dohody rokovaním, radšej bubnujú do vojny a manipulujú verejnú mienku, aby sa dosiahlo, že ozbrojený zásah je prijateľný a spoločensky akceptovaný.“ Vystihol atmosféru dnešných dní nie len v Sýrii, ale aj na Slovensku.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza z SaS, pre postoje Sulíka

Mihál nesúhlasí s postojmi Sulíka.

DOMOV

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej viala v pozadí slovenská vlajka.


Už ste čítali?