Budú nasledovať príklad Bratislavy aj iní?

Autor: Stanislav Trnovec | 31.8.2013 o 13:25 | (upravené 31.8.2013 o 13:39) Karma článku: 7,18 | Prečítané:  746x

Vlani mi telefonoval poslanec Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislava, člen nášho Klubu mnohodetných rodín, že by sme sa mohli pokúsiť navrhnúť podporu mnohodetným rodinám. Slovo dalo slovo a tento rok pre veľký úspech a efektivitu Bratislava rozvinula systém pomoci mnohodetným rodinám.

Pre informáciu treba spomenúť, že príspevok Magistrát v Bratislave poskytol celkovej výške 153 666,09 eur pre 716 detí, z toho 91 rodinám so štyrmi deťmi, 34 rodinám s piatimi deťmi, 17 rodinám so šiestimi deťmi, siedmim rodinám so šiestimi deťmi a jednej rodine s 13 deťmi.

Predpokladá sa, že tento rok bude žiadostí viac, preto vypracovalo Zásady  poskytovania finančného príspevku mnohodetným rodinám , z ktorého vyberáme:

Príspevok je určený rodine s najmenej štyrmi nezaopatrenými deťmi (ďalej len „mnohodetná rodina“) s trvalým pobytom na území hlavného mesta v trvaní najmenej jeden rok, na základe žiadosti zákonného zástupcu detí,  ktorý sa o deti osobne stará. Suma finančného príspevku na rok 2013 je spravidla vo výške 40 eur na dieťa.

Finančný príspevok možno poskytnúť na preplatenie:

a) nákladov spojených s navštevovaním

1. základnej umeleckej školy (nákup hudobného nástroja, príspevku na úhradu výdavkov na štúdium),

2. jazykového vzdelávania,

3. záujmovej činnosti v centrách voľného času, v športových kluboch a podobne,

4. jaslí a materskej školy,

b) poplatku za účasť

1. na výlete organizovanom materskou školou, základnou školou alebo strednou školou,

2. na organizovanom výlete, pobytovom alebo dennom tábore,

3. v škole v prírode,

4. na lyžiarskom výcviku,

c) predplatného cestovného lístka mestskej hromadnej dopravy v Bratislave.

Viac na: http://www.bratislava.sk/vismo/dokumenty2.asp?id_org=700000&id=11038234&p1=11049978

· Žiadosť o finančný príspevok mnohodetnej rodine [RTF, 651 kB]

· Zásady poskytovania finančného príspevku mnohodetným rodinám [PDF, 85 kB]

Za Klub mnohodetných rodín ďakujeme Magistrátu mesta Bratislava. Je to konkrétny krok v ústrety občanovi a ocenenie prínosu rodiny pre spoločnosť a investície rodiny do spoločnosti.

Budúci rok je 20.výročie Medzinárodného roku rodiny IYF vyhláseného Organizáciou Spojených Národov. Klub mnohodetných rodín preto teraz, v čase plánovania a zostavovania rozpočtov dáva konanie Bratislavy ako inšpiráciu pre iné obce a mestá na Slovensku.

Európska Únia prišla tento rok s programom Social Investment Package, ktorý jasne hovorí o efektívnosti investícií do mládeže a do rodín.

4. až 6. septembera 2013 sa koná v meste Garda v Taliansku na túto tému kongres. Záujem je sústredený na:

· zdravotne postihnutých;

· starších;

· deti a mládež;

· mládež a rodina.;

· platforma špeciálnej starostlivosti o mládež.

Prednášky budú mať odborníci z celej západnej Európy, medzi prednášajúcimi ani medzi účastníkmi niet z postkomunistických krajín. Prečo, na to nech si dá odpoveď každý sám. Žiadosti o dotácie kompetentným sme podávali .... Pozvanie som ako jediný zo Slovenska dostal, pretože náš Klub mnohodetných rodín sa dlho angažuje a pracuje na poukazovaní dôležitosti neplatenej práci a hodnote vytváranej rodinou.

Ako pochúťku programu uvádzam príspevok o Európskych strediskách práv rodiny z mesta Rotterdam, ktorú prednesie Anthony Polychronakis/Bert Groen, holandský expert Strediska sociálnej politiky.

 

Minulý rok som mal to šťastie a zúčastnil som sa podobnej konferencie v Haagu, kde po zavedení práve tohto programu v priebehu troch rokov klesla kriminalita mládeže o 40%, znížilo sa užívanie drog a predovšetkým sa zmenšil počet rozvodov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme


Už ste čítali?