Medzinárodný deň zmiznutých osôb 30. august 2013

Autor: Stanislav Trnovec | 30.8.2013 o 22:16 | (upravené 30.8.2013 o 22:43) Karma článku: 9,28 | Prečítané:  325x

Medzinárodný deň zmiznutých osôb (The International Day of the Disappeared), známy ako Medzinárodný deň obetí násilného zmiznutia (International Day of The Victims of Enforced Disappearances) upozorňuje na osud unesených jednotlivcov (aj detí).

Práve teraz sa šíria rôzne informácie o juvenilnej justícii, z televízie sa dozvedáme neuveriteľné príbehy, deti sa nachádzajú skryté po niekoľkých rokoch, odoberajú sa sociálnymi úradmi.

Pri tom medzi nami žijú ľudia, ktorých krivo odsúdili, a tým, ktorí tak vykonali, sa nič nestalo, a môžu bestrestne naďalej robiť zlo. Napriek tomu veľmi veľa z toho, čo je nám predkladané, je účelová manipulácia šírenia strachu.

Odpoveďou na mnohé je Medzinárodný deň zmiznutých osôb, ktorý je práve dnes, 30.8.2013. Nútené zmiznutia a únosy vykonávané agentmi štátu, alebo osôb s podporou štátu (teda aj sociálok) a zdržujúcich osoby na miestach oddelene od príbuzných a právnych zástupcov. Nútené zmiznutia porušujú základné ľudské práva, ako je právo byť oslobodený zo zadržiavanej väzby a právo na slobodu a osobnú bezpečnosť. Spôsobujú neúnosné utrpenie obeti a ich blízkym osobám, pričom niektorí sa nikdy nedozvedia o osude svojho člena rodiny, partnera alebo priateľa.

Iniciatíva vyhlásiť Medzinárodný deň zmiznutých osôb vznikla v roku 1983 ako odpoveď na alarmujúci vzostup zmiznutí osôb v diktátorských režimoch v Latinskej Amerike . Od 1970 do 1990, celkovo zmizlo niekoľko sto tisíc ľudí v krajinách ako je Guatemala, Argentína a Čile . Latinskoamerická federácia príbuzní zadržaných a zmiznutých The Latin American Federation of Associates for Relatives of the Detained-Disappeared (FEDEFAM), združenie zástupcov členských štátov a regionálnych zoskupení viedlo kampaň za vyhlásenie.

V uplynulých rokoch sa aktivisti, mimovládne organizácie, súdy a medzinárodné organizácie stále viac snažili, aby sa zabránilo násilným zmiznutiam a o dosiahnutie retroaktívnu spravodlivosť pre obete. V roku 2006 OSN prijalo Medzinárodný dohovor o ochrane všetkých osôb pred núteným zmiznutím International Convention for the Protection of All Persons from Enforced Disappearance (ICCPED). Napriek tomu zmiznutia zostávajú príliš časté. Pracovná skupina pre násilné a nedobrovoľné zmiznutia OSN odhaduje že v roku 2012, že najmenej 42.889 ľudí po celom svete násilne zmizlo a ich osudy sú neznáme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

O nezávislosti Katalánska nerozhodne referendum, ale ochota použiť násilie

Katalánsky boj za nezávislosť nebol nikdy násilný.

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.


Už ste čítali?