Neúspešná novela o Sociálnych službách

Autor: Stanislav Trnovec | 30.8.2013 o 12:28 | (upravené 30.8.2013 o 12:52) Karma článku: 11,16 | Prečítané:  526x

Odoslaných 536 pripomienok k predloženej novele núti zamyslieť nad dôvodmi prudkej reakcie. Reagujú poskytovatelia sociálnych služieb, ale aj občianskej spoločnosti. Je to dôsledok postavenia celej spoločnosti (ryba smrdí od hlavy) k neplatenej práci, predovšetkým k tej, ktorú vykonávajú ženy.

Veľa sa hovorí o Stratégii ľudských práv. Mimoriadne zasadnutie Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť sa uskutoční dňa 4.9.2013 o 14.30 hod. v Presscentre Úradu vlády SR na Námestí slobody 1 v Bratislave. Táto stratégia akosi pozabudla na práva matiek, žien, ktoré opatrujú svojich príbuzných. Predsa načo hovoriť o právach tých, ktorí svoju prácu vykonávajú, a to dokonca ešte aj zadarmo. Načo hovoriť o najväčšej „menšine“? Tu je reálny rozmer rodovo podmienenej diskriminácie.

Koľko je žien matiek, neviem. Ale asi dosť. Oni zostávajú doma na materskej dovolenke, potom na rodičovskej dovolenke. Medzi pripomienkami, ktoré som podával za Klub mnohodetných rodín navrhujem zmeniť tieto diskriminujúce, sexistické názvy za iné. Aký je postoj vlády k týmto otázkam je vidieť na návrhoch noviel zákonov z tohto leta, ktoré schválila vláda.

Odpoveď na to, koľko je rodinných opatrovateľov na Slovensku dáva výskum, ktorý robil IVPR (Inštitút pre Výskum Práce a Rodiny), priamo riadená organizácia Ministerstvom práce a rodiny. Ich odhad je 60 000 osôb. Podľa našich prieskumov je ich asi dvojnásobok, lebo treba počítať aj tých, ktorí utekajú zo zamestnania, aby sa venovali svojim najbližším v rodinách. Zase prevažne ide o ženy.

Rodinní opatrovatelia nie sú pokrytí zákonom, dokonca ani zákonom o dobrovoľníctve. Ten ich explicitne vylučuje, nakoľko prácu vykonávajú vo vlastných rodinách. Neplatená práca vykonávaná v rodine nie je zaujímavá, predsa ide „iba“ o starých, či nevládnych, alebo postihnuté deti.

Postoje spoločnosti odzrkadľujú rôzne súťaže, či už je to populárna súťaž o Slovenku roka 2013, ktorá sa koná pod záštitou prvej dámy SR pani Gašparovičová a sa vysielala z historickej budovy Slovenského národného divadla. Kategóriu matky, alebo opatrovateľky tam budete márne hľadať. Sú tam zdravotníctvo, biznis a manažment, charita, vzdelávanie, veda a výskum, umenie a kultúry, a samozrejme médiá a komunikácia. Vzor ženy, úspešnej matky alebo ženy, ktorá ticho prebdie noc pri opatrovanom, to nám nič nehovorí.

Podobná situácia je aj v iných súťažiach, či už rôznych miest, alebo napr. CSR, korporátnej spoločenskej zodpovednosti. Slovenská alternatíva sa líši napr. od nemeckej, kde už názov veľa hovorí: Erfolgsfaktor Familie. Teda súťaž je orientovaná na rodinu.

15. máj je Medzinárodným dňom rodiny. Žiadne verejnoprávne médium, ani Ministerstvo práce a rodiny nevenovalo pozornosť, neprinieslo informáciu, že sa zišlo po celom Slovensku vyše 30 000 ľudí. Keď spoločnosť takto ignoruje vlastných občanov, potom niet sa čo čudovať, že návrh zákona dostane 536 pripomienok. Ak ma niekto z MPSVR napadne, že toto číslo nie je presné, tak mu odpoviem, že oficiálne je uvedených síce 501 pripomienok, ale mnohé sú ďalej členené, a okrem toho mnohé inštitúcie odpovedali, že nemajú pripomienky.

 

Aké sú východiská? Jedným je aktívna účasť na Národnom pochode za život, ktorý sa koná 22.9.2013. Všetkým dať najavo, že nositeľkou života a aj jeho opatrovateľkou je žena, ktorá je za materstvo diskriminovaná. Väčšina rodinných opatrovateľov sú ženy, ktorých neplatenú prácu nevidíme, lebo ju nechceme vidieť. O tom ale nabudúce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

O nezávislosti Katalánska nerozhodne referendum, ale ochota použiť násilie

Katalánsky boj za nezávislosť nebol nikdy násilný.

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.


Už ste čítali?