Medzirezortné pripomienkové konanie, odoslaných 536 pripomienok

Autor: Stanislav Trnovec | 29.8.2013 o 21:59 | (upravené 30.8.2013 o 12:28) Karma článku: 11,80 | Prečítané:  917x

Názov materiálu: Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 581/2004 Z. z. o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny dostalo 536 pripomienok.

Predložiť návrh novely, ktorá dostane 536 pripomienok, medzi nimi aj hromadnú a od viacerých subjektov návrh stiahnuť novelu, hovorí o kvalite predloženého materiálu. Text perexu je stiahnutý zo stránky, zámerne aj s chybami.

Nie je mojou úlohou robiť analýzu pozadia návrhu. Na druhej strane ako aktívny člen občianskej spoločnosti som povinný poukázať na niektoré skutočnosti. Predložím výsledky mojich skúseností s novelou 448/2008 na Výboroch pre deti a mládež a Výbore pre rodovú rovnosť, ktorých som členom. Pokúsim sa to urobiť nestranne.

Niekoľko drobností: Klient, teda osoba, ktorá je poberateľom sociálnej služby, napr. postihnutý, starý, nevládny nemôže rozhodnúť od koho bude poberať službu. To za neho rozhodne obec, a mala by mu ju ona poskytnúť.

Súkromný poskytovateľ sociálnej služby poskytuje službu za úplne iných finančných podmienok, ako tzv. verejný, teda obecný. Teda monopol ako vyšitý.

Predložený návrh novely prdpokladá, že prijímateľ sociálnej služby - občan/ človek, je vylúčený z posudkovej činnosti o svojej odkázanosti na sociálnu službu a tiež iná fyzická osoba, ktorú by si on sám určil v prípade, ak sám nevládze, alebo nie je plne kompetentný. Posudkovú činnosť vykonáva obec. Posudok má 2 časti:  sociálny - vykonáva sociálny pracovník obce a zdravotný - vykonáva posudkový lekár alebo zdravotnícky pracovník. Až na základe tohto rozhodnutia môže občan byť prijímateľom sociálnej služby, ak uzatvorí zmluvu o poskytovaní sociálnej služby s verejným, alebo neverejným poskytovateľom.

Posudková činnosť, do teraz vykonávaná lekárom, sa má nahradiť zdravotníckym personálom. Okrem toho ju vykonáva zamestnanec organizácie, teda nie je nezávislá. Len pripomeniem, že je vykonávaných tuším 7 rozličných posudkových činností pre rôzne inštitúcie, ale tým, že sú súčasťou organizácie, pre ktorú posudzujú, sú závislé. Pred určitou dobou začali práce na zriadení nezávislého posudkového orgánu, ale akosi utíchli.

V poslednej dobe veľa hovoríme o ľudských právach. Zákon sa dotýka minimálne dvoch skupín, ktorým sa tieto práva šliapu:

 

  • osoba, ktorá je poberateľom sociálnej služby nemôže rozhodnúť, kto mu bude sociálnu službu poskytovať;
  • rodinní opatrovatelia, teda tí, ktorí opatrujú vo svojich rodinách svojich blízkych, teda tí, ktorí tvoria nosnú časť opatrovateľského systému opäť sú ignorovaní. Asi preto, lebo neplatená práca u nás nemá hodnotu.

 

Pred nami sa odohráva boj medzi obcami, a ich mocou nad občanmi a neverejnými (súkromnými) poskytovateľmi sociálnych služieb. Občan, ktorý je poberateľ služby nemá žiadne práva, len akceptovať to, čo mu naložia do hranta.

Koncom septembra sa koná Národný pochod za život do Košíc. Aj téma ochrany života a jeho dôstojnosti občana odkázaného na opatrovanie bude súčasťou pochodu.

Smutný záver: Ako viceprezident EUROCARES, medzinárodnej organizácie zaoberajúcej sa touto problematikou a člen ďalších medzinárodných organizácií som ponúkal pomoc pri tvorbe filozofie novely, lebo všeobecne boli známe nedostatky predošlého zákona. Listom, kde ma chválili za moju angažovanosť, ma odmietli.

Budúci týždeň sa koná v Municipalite Garda (Taliansko) trojdňová medzinárodná konferencia na túto tému. ENSA General Assembly 2013 "investing in social policies"- Garda 4, 5, 6 September 2013. Viac: www.elisan.eu, www.ensa-network.eu, www.osservatoriopolitichesociali.veneto.it.

 

Zostávam doma, lebo dotácia pre Klub mnohodetných rodín bola odmietnutá napriek tomu, že hodnotitelia odporúčali náš Klub mnohodetných rodín podporiť, ale komisia takto rozhodla s odôvodnením Žiadosť neodporučená komisiou na schválenie. /Žiadosť neobsahuje informácie, ktoré by dostatočne vypovedali o prínose aktivít./. http://www.employment.gov.sk/. Nikto iný zo Slovenska pozvanie nedostal. Takúto máme povesť. Takto šetríme financiami.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?