Poohliadnutie, ale nie len za MDŽ

Autor: Stanislav Trnovec | 10.3.2013 o 0:16 | (upravené 10.3.2013 o 8:47) Karma článku: 6,61 | Prečítané:  417x

V súvislosti s rodinným správaním populácie na Slovensku je potrebné vidieť, že sa mení veľkosť rodiny, jej organizácia a formy a uvedomiť si možné dôsledky týchto zmien. Napríklad zmenšujúca sa veľkosť rodiny znamená obmedzenejší potenciál možných poskytovateľov všeobecnej podpory starším príbuzným. Posun uzatvárania manželstiev do vyššieho veku snúbencov sa spája so zvyšovaním veku rodičov pri narodení dieťaťa. Generácia rodičov však starne a u strednej generácie môže vznikať dilema, či uprednostniť v pomocných aktivitách deti alebo starnúcich rodičov.

 

Vysoká rozvodovosť znižuje potenciál poskytovania potrebnej pomoci starnúcim rodičom a okrem toho rozvedení partneri si navyše často zakladajú nové rodiny a tak rozširujú i starnúce príbuzenstvo.

Novodobý fenomén, zvyšovanie počtu domácností jednotlivcov, povedie k nárastu počtu ľudí bez príbuzných. „Celá spoločnosť prehrá, ak Európa nedokáže reagovať na výzvy demografických zmien. Celá spoločnosť získa, ak výzvy  sa zvládnu.“*

Z hľadiska pohlavia sú na Slovensku rizikom chudoby viac ohrozené ženy (13,1 %) ako muži (12,8 %). Vo všeobecnosti platí, že s rastúcim počtom detí v domácnosti sa zvyšuje aj miera rizika chudoby. Ďalšou rizikovou skupinou sú neúplné domácnosti (26,4 %), teda domácnosti jedného rodiča s aspoň jedným závislým dieťaťom.

· PáPáry majú menej detí, než by chceli (1,5 oproti 2,4). Na pozadí súčasne sa spomaľovaní demografického rastu v Európe, rodinná politika hrá dôležitú úlohu pri riešení výziev spojených so starnutím obyvateľstva. Treba uľahčiť, aby ľudia mali toľko detí, koľko si želajú.

· ŽeŽeny sú stále mohutne ekonomicky sankcionované za to, že majú deti. Účasť matiek na trhu práce je stále oveľa nižšia ako u žien bez detí. Snaha riešiť konflikt zosúladenia zamestnania a rodičovstva, matky vracajúce sa do práce po platenej dovolenke nemajú na Slovensku možnosť zamestnať sa na čiastočný úväzok alebo na krátkodobé zmluvy. Hoci to môže byť viac v súlade s povinnosťami pri výchove detí, majú nižšie príjmy a tratia na sociálnom a dôchodkovom zabezpečení. Politiky podporujúce zamestnanosť žien a návrat späť na trh práce musí zabezpečiť, že nebudú platiť dlhodobý sociálny a ekonomický trest za rozhodnutie mať dieťa.

PppPomohol som si volnými citátmi Eurochild, Slovenského štatistického úradu a * Demography, active ageing and pensions, Social Europe guide, Volume 3, Luxembourg: Publications Office of the European Union, 2012, ISBN 978-92-79-25009-5

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?