Práca v nedeľu - indikátor chudoby?

Autor: Stanislav Trnovec | 2.3.2013 o 20:06 | (upravené 2.3.2013 o 21:22) Karma článku: 6,81 | Prečítané:  1007x

Práca v nedeľu vyvoláva búrlivé diskusie. Áno, alebo nie? Odpoveď dávajú odborníci, lekári, právnici ale aj odbory. Množstvo zlikvidovaných drobných obchodíkov, remeselníci a živnostníci, ktorí sa boja o prácu. Práca v nedeľu je aj výsledok tlaku niektorých obchodných reťazcov, ktoré si to vo svojej domovskej krajine nemôže dovoliť. Alebo firiem v stavebníctve, ktorí nestíhajú termíny, tak malé firmy musia to doťahovať. Niekedy aj so smrteľnými úrazmi (informácie ESA z 20.6.2011).

 

Na zakladajúcej konferencii Európskej Aliancie Nedele – ESA http://www.europeansundayalliance.eu/ som ako zástupca Slovenskej siete proti chudobe navrhol, aby práca v nedeľu (možnosť jej odmietnutia) sa brala ako univerzálny indikátor chudoby.

ESA navrhla, aby 1. marcová nedeľa bola bez práce. Vydala vyhlásenie, ktoré nájdete na titulke Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny www.employment.gov.sk/europsky-den-bez-prace.pdf

Cieľom ESA je synchronizácia pracovnej doby: Súčasná prax a právne predpisy v EÚ a členských štátoch je potrebné zlepšiť. Predpisy EÚ dávno nezodpovedajú súčasným potrebám, najnovší je z 2003. Ochrana tehotných a kojacich žien Európsky parlament dvakrát odmietol. EÚ si vytvorilo zlaté teľa zo zamestnanosti, na druhej strane nevie ponúknuť dostatok primeranej práce. Neberie sa ohľad na tých, ktorí z rôznych príčin nie sú schopní sa zamestnať. Sú to rodinní opatrovatelia, rodičia s malými deťmi a iní, ktorí vykonávajú rôznu neplatenú prácu, ktorá má napriek tomu hodnotu, bez ktorej sa spoločnosť nezaobíde. V súčasnej ťažkej dobe ekonomickej neistoty sa príliš veľa zamestnancov a zamestnávateľov dostáva pod tlak a naša spoločnosť prehliada význam voľného času a účasť občanov v spoločnosti.

Synchronizácia pracovného času, ktorá včleňuje nedeľu bez práce, je rozhodujúca. Len vtedy sa dá chrániť zdravie, bezpečnosť a dôstojnosť všetkých občanov. Iba takto môžu si občania zladiť svoj osobný, rodinný a profesionálny život. Len tak sa dá dosiahnuť sociálna súdržnosť, pretože umožňuje vychádzať si vzájomne v ústrety, rovnako zamestnávateľom alebo zamestnancom.

Európska aliancia nedele (ESA) pripomína všetkým členom a priaznivcom, aby aj tento rok vykonala kroky, aby nedeľa 3. 3.2013, bola EURÓPSKYM DŇOM NEDELE BEZ PRÁCE!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?