Práca v nedeľu - indikátor chudoby?

Autor: Stanislav Trnovec | 2.3.2013 o 20:06 | (upravené 2.3.2013 o 21:22) Karma článku: 6,81 | Prečítané:  980x

Práca v nedeľu vyvoláva búrlivé diskusie. Áno, alebo nie? Odpoveď dávajú odborníci, lekári, právnici ale aj odbory. Množstvo zlikvidovaných drobných obchodíkov, remeselníci a živnostníci, ktorí sa boja o prácu. Práca v nedeľu je aj výsledok tlaku niektorých obchodných reťazcov, ktoré si to vo svojej domovskej krajine nemôže dovoliť. Alebo firiem v stavebníctve, ktorí nestíhajú termíny, tak malé firmy musia to doťahovať. Niekedy aj so smrteľnými úrazmi (informácie ESA z 20.6.2011).

 

Na zakladajúcej konferencii Európskej Aliancie Nedele – ESA http://www.europeansundayalliance.eu/ som ako zástupca Slovenskej siete proti chudobe navrhol, aby práca v nedeľu (možnosť jej odmietnutia) sa brala ako univerzálny indikátor chudoby.

ESA navrhla, aby 1. marcová nedeľa bola bez práce. Vydala vyhlásenie, ktoré nájdete na titulke Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny www.employment.gov.sk/europsky-den-bez-prace.pdf

Cieľom ESA je synchronizácia pracovnej doby: Súčasná prax a právne predpisy v EÚ a členských štátoch je potrebné zlepšiť. Predpisy EÚ dávno nezodpovedajú súčasným potrebám, najnovší je z 2003. Ochrana tehotných a kojacich žien Európsky parlament dvakrát odmietol. EÚ si vytvorilo zlaté teľa zo zamestnanosti, na druhej strane nevie ponúknuť dostatok primeranej práce. Neberie sa ohľad na tých, ktorí z rôznych príčin nie sú schopní sa zamestnať. Sú to rodinní opatrovatelia, rodičia s malými deťmi a iní, ktorí vykonávajú rôznu neplatenú prácu, ktorá má napriek tomu hodnotu, bez ktorej sa spoločnosť nezaobíde. V súčasnej ťažkej dobe ekonomickej neistoty sa príliš veľa zamestnancov a zamestnávateľov dostáva pod tlak a naša spoločnosť prehliada význam voľného času a účasť občanov v spoločnosti.

Synchronizácia pracovného času, ktorá včleňuje nedeľu bez práce, je rozhodujúca. Len vtedy sa dá chrániť zdravie, bezpečnosť a dôstojnosť všetkých občanov. Iba takto môžu si občania zladiť svoj osobný, rodinný a profesionálny život. Len tak sa dá dosiahnuť sociálna súdržnosť, pretože umožňuje vychádzať si vzájomne v ústrety, rovnako zamestnávateľom alebo zamestnancom.

Európska aliancia nedele (ESA) pripomína všetkým členom a priaznivcom, aby aj tento rok vykonala kroky, aby nedeľa 3. 3.2013, bola EURÓPSKYM DŇOM NEDELE BEZ PRÁCE!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét. Tri z nich môžu mať oceány z tekutej vody.

KOMENTÁRE

Každý astronóm a tvorca nových liekov im pripomína, aké sú nuly

Namiesto cesty ľudstva na Mars, rozprávajú blázni o malom človeku.


Už ste čítali?