Máš dieťa? Dostávaš bonus? Si diskriminovaný!

Autor: Stanislav Trnovec | 22.2.2013 o 22:07 | (upravené 22.2.2013 o 22:14) Karma článku: 5,66 | Prečítané:  894x

Je sezóna zbierania 2% z daní. Škôlky, školy, rôzne mimovládky či nemocnice sa predbiehajú, kto dostane asignovanú daň. Všetci, ktorí majú deti, sú diskriminovaní za to, že majú deti. Čím viac detí, tým ste viac diskriminovaní. Lebo daňový bonus sa odrátava od daňového základu a preto máte nižšiu daň, a o to môžete niekomu venovať je menej. Ročný bonus za jedno dieťa 243,18 €. Keď máte deti dve, tak 486,36 €. Viacdetní už často neplatia daň, čo je síce pozitívna vec pre rodinu, avšak nemôžu nič venovať.

Daňový bonus sme v Klube mnohodetných rodín privítali ako nástroj podporujúci zamestnanosť a súčasne zodpovednosť rodiny postarať sa o finančné zázemie rodiny. Chápeme ho ako odmenu daňovníkovi za zodpovednosť.

Fyzické osoby, ktoré vykonávajú nejakú zárobkovú činnosť, či už sú zamestnancami alebo podnikajú, musia platiť daň z príjmov, ktoré nadobudnú z tejto činnosti. Postup výpočtu tejto dane upravuje zákon č. 595/2003 Z.z. O dani z príjmov v znení neskorších predpisov.

Daňový bonus bol zákonodarcom daný ako nepriamy príspevok zamestnancovi alebo podnikateľovi od štátu za ochotu mať a starať sa o dieťa. Zákon však neumožňuje poukázať 2% z dane daňovníkovi s deťmi, ktorú majú, v plnej výške. Namiesto toho môžu poukázať iba 2% z dane po odpočítaní daňových bonusov, teda nie zo skutočného základu dane.

Základ dane je tvorený sumou, ktorá sa vypočíta bežným postupom stanoveným v zákone č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Po tomto procese sa uplatňuje nárok na daňový bonus podľa §33.

Bonus by nemal znižovať daňový základ, ale mal by byť len ohodnotením daňovníka za to, že okrem zamestnania sa stará o dieťa. Daňový bonus je len prídavný nástroj, aby sa občania snažili byť zamestnaní  a nezneužívali príspevky určené pre deti na vlastné živobytie.

Práve §50 ods. 2 zákona 595/2003 Z.z. jasne rozlišuje tieto dva pojmy, nakoľko „za zaplatenú daň sa považuje daň znížená o daňový bonus".

Náš Klub združuje mnohodetné rodiny IČO: 30796067 so zodpovedným rodičovstvom a rodinných opatrovateľov. Jednou z úloh našej organizácie je advokácia mnohodetných rodín. Je to úloha veľmi naliehavá, lebo v Európe a na Slovensku vládne tuhá demografická zima. Napriek tomu sú mnohodetné rodiny rôznym spôsobom diskriminované. Jeden z konkrétnych príkladov je zmenšená možnosť poukázania 2% z dane, ktoré tieto rodiny nemôžu poukázať napr. pre organizácie, ktoré ich obhajujú.

Po zavedení daňového bonusu do praxe v roku 2004 sa KMR márne snaží zrovnoprávniť občanov s deťmi s tými, čo deti nemajú, ale bez úspechu.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?