Prianie, a nie len moje

Autor: Stanislav Trnovec | 24.12.2012 o 13:45 | Karma článku: 6,17 | Prečítané:  300x

Na Vianoce zvykneme priať blízkym, priateľom, známym. Spomenieme si aj na tých, čo nám urobili dobre, či pomohli. Skoro každý z nás bol odkázaný, alebo bude odkázaný na pomoc. Väčšinou ako prví nám pomáhajú rodinní príslušníci, matky, manželky, dcéry, sestry. Okolo nás je veľa ľudí, ktorí sú vylúčení z podpory štátu. Sú to rodinní opatrovatelia, teda tí, ktorí opatrujú svojich najbližších ako neprofesionáli, teda nevykonávajú túto činnosť ako zamestnanie.

 

Rodinní opatrovatelia sú na Slovensku okrem niektorých mimoriadnych prípadov vylúčení z sociálnej ochrany, nie sú pokrytí ani zákonom o dobrovoľníctve. Často opúšťajú svoje zamestnanie, v ľahších prípadoch obmedzujú svoj pracovný úväzok. Opatrovanie vykonávajú spravidla ženy, teda sa stretávame s chudobou žien. Dôsledkom nižšieho príjmu je nižší dôchodok.

Tento rok v rámci EÚ sa vykonalo pre rodinných opatrovateľov mnoho, ale stále zostalo ešte viacej do budúcnosti. Organizácia pracujúca pre rodinných opatrovateľov EUROCARERS sa podieľala na viacerých výskumných projektoch, s jej podporou a účasťou pracuje v Európskom parlamente pracovná skupina vedená MEP Marian Harkin (IR). Európske problémy, ktoré sú si podobné, riešia aj ďalšie organizácie, ako napríklad COFACE, WG 2 , ktorá spracovala Chartu rodinných opatrovateľov.

Európska charta rodinných opatrovateľov vychádza z významných medzinárodných dohovorov a dokumentov, ktoré boli vypracované pod záštitou Organizácie Spojených národov, Rady Európy, Európskej únie, Európskeho fóra zdravotného postihnutia – EDF a priamo sa zaoberá životom, dôstojnosťou, právami a úplným občianstvom osôb s postihnutím a ich rodín. Okrem postihnutia, zaoberá sa potrebami rodinných opatrovateľov bez ohľadu na druh odkázanosti opatrovanej osoby (vek, choroba, úraz, a pod.). V slovenčine je Charta uvedená http://coface-eu.org/en/upload/07_Publications/COFACE-Disability%20CharterSK.pdf

Na Slovensku v marci pod záštitou Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR sa konala Medzinárodná konferencia o potrebách rodinných opatrovateľov za účasti viac ako troch desiatok účastníkov zo zahraničia. Konferenciu na Slovensku pripravil Klub mnohodetných rodín, ktorý pracuje v záujme mnohodetných rodín, ale aj rodinných opatrovateľov a je členom EUROCARERS a COFACE.

Žiadny starobínec, ústav nenahradí starostlivosť najbližších, ktorá je súčasne aj ekonomicky výhodnou alternatívou a preto záujmom EUROCARERS a ostatných organizácií poukázať na dôležitú úlohu rodinných opatrovateľov a vydobyť pre nich primerané ocenenie spoločnosťou a úľavy pri zamestnaní.

Vianočný čas je obdobím, kedy viacej bývame vnímaví na potreby našich blízkych. Ďakujme všetkým, ktorí opatrujú odkázaných na pomoc, lebo pomáhajú svojim byť doma, doma v kruhu rodiny.

Autor je viceprezident EUROCARERS

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme


Už ste čítali?