Prianie, a nie len moje

Autor: Stanislav Trnovec | 24.12.2012 o 13:45 | Karma článku: 6,17 | Prečítané:  302x

Na Vianoce zvykneme priať blízkym, priateľom, známym. Spomenieme si aj na tých, čo nám urobili dobre, či pomohli. Skoro každý z nás bol odkázaný, alebo bude odkázaný na pomoc. Väčšinou ako prví nám pomáhajú rodinní príslušníci, matky, manželky, dcéry, sestry. Okolo nás je veľa ľudí, ktorí sú vylúčení z podpory štátu. Sú to rodinní opatrovatelia, teda tí, ktorí opatrujú svojich najbližších ako neprofesionáli, teda nevykonávajú túto činnosť ako zamestnanie.

 

Rodinní opatrovatelia sú na Slovensku okrem niektorých mimoriadnych prípadov vylúčení z sociálnej ochrany, nie sú pokrytí ani zákonom o dobrovoľníctve. Často opúšťajú svoje zamestnanie, v ľahších prípadoch obmedzujú svoj pracovný úväzok. Opatrovanie vykonávajú spravidla ženy, teda sa stretávame s chudobou žien. Dôsledkom nižšieho príjmu je nižší dôchodok.

Tento rok v rámci EÚ sa vykonalo pre rodinných opatrovateľov mnoho, ale stále zostalo ešte viacej do budúcnosti. Organizácia pracujúca pre rodinných opatrovateľov EUROCARERS sa podieľala na viacerých výskumných projektoch, s jej podporou a účasťou pracuje v Európskom parlamente pracovná skupina vedená MEP Marian Harkin (IR). Európske problémy, ktoré sú si podobné, riešia aj ďalšie organizácie, ako napríklad COFACE, WG 2 , ktorá spracovala Chartu rodinných opatrovateľov.

Európska charta rodinných opatrovateľov vychádza z významných medzinárodných dohovorov a dokumentov, ktoré boli vypracované pod záštitou Organizácie Spojených národov, Rady Európy, Európskej únie, Európskeho fóra zdravotného postihnutia – EDF a priamo sa zaoberá životom, dôstojnosťou, právami a úplným občianstvom osôb s postihnutím a ich rodín. Okrem postihnutia, zaoberá sa potrebami rodinných opatrovateľov bez ohľadu na druh odkázanosti opatrovanej osoby (vek, choroba, úraz, a pod.). V slovenčine je Charta uvedená http://coface-eu.org/en/upload/07_Publications/COFACE-Disability%20CharterSK.pdf

Na Slovensku v marci pod záštitou Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR sa konala Medzinárodná konferencia o potrebách rodinných opatrovateľov za účasti viac ako troch desiatok účastníkov zo zahraničia. Konferenciu na Slovensku pripravil Klub mnohodetných rodín, ktorý pracuje v záujme mnohodetných rodín, ale aj rodinných opatrovateľov a je členom EUROCARERS a COFACE.

Žiadny starobínec, ústav nenahradí starostlivosť najbližších, ktorá je súčasne aj ekonomicky výhodnou alternatívou a preto záujmom EUROCARERS a ostatných organizácií poukázať na dôležitú úlohu rodinných opatrovateľov a vydobyť pre nich primerané ocenenie spoločnosťou a úľavy pri zamestnaní.

Vianočný čas je obdobím, kedy viacej bývame vnímaví na potreby našich blízkych. Ďakujme všetkým, ktorí opatrujú odkázaných na pomoc, lebo pomáhajú svojim byť doma, doma v kruhu rodiny.

Autor je viceprezident EUROCARERS

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

O nezávislosti Katalánska nerozhodne referendum, ale ochota použiť násilie

Katalánsky boj za nezávislosť nebol nikdy násilný.

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.


Už ste čítali?