reklama

Súdny dvor rozhodol: Registrovanému partnerstvu prináležia tie isté

výhody ako manželstvu. Európsky súdny dvor potvrdil rozsudkom, že zamestnancom, ktorí žijú v registrovanom partnerstve rovnakého pohlavia nemožno odmietnuť poskytnutie zamestnanecké výhody, ktoré sú vyhradené pre manželov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Súdny dvor Európskej únie ( SDEU ) rozhodol 12. decembra 2013, že zamestnávatelia nemôžu odoprieť svojim zamestnancom v registrovanom partnerstve rovnakého pohlavia poskytovanie dávok, ktoré zamestnávateľ poskytuje ženatým zamestnancom: prípad Frédéric Hay v Crédit agricole mutuel de Charente-Maritime et des Deux -Sèvres.

Súdny spor vznikol na základe toho, že pán Hay je zamestnanec Credit Agricole mutuel, ktorý na základe kolektívnej zmluvy poskytuje určité výhody zamestnancom pri príležitosti ich sobáša, napr. dni mimoriadnej dovolenky a bonus k platu. Pán Hay , ktorý vstúpil do PACS (civil solidarity pact - francúzsky ekvivalent registrovaného partnerstva) so svojím partnerom rovnakého pohlavia, bolo mu odmietnuté poskytnutie výhod podľa kolektívnej zmluvy z toho dôvodu, že sú poskytované iba pre manželstvo.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skupina organizácií víta toto rozhodnutie, ktoré potvrdzuje zásadu stanovenú European Court of Justice (ECJ) v Luxemburgu - Súdnym dvorom Európskej únie vo svojej skoršej judikatúre (rozhodnutie ohľadom práv na dôchodok občanov žijúcich v registrovanom partnerstve (prípad Tadao Maruko v. Versorgungswerk der deutschen Bühnen), ktorá vyňatie partnerov rovnakého pohlavia v občianskych partnerstvách z dávok súvisiacich so zamestnaním poskytovaných manželom je považované za priamu diskrimináciu na základe sexuálnej orientácie v rámci smernice rovnosť v zamestnaní EÚ (Directive 2000/78/EC - Equal treatment - Collective agreement which restricts a benefit in respect of pay and working conditions to employees who marry - Exclusion of partners entering into a civil solidarity pact - Discrimination based on sexual orientation) Smernica Rady 2000/78/ES z 27. novembra 2000, ktorou sa ustanovuje všeobecný rámec pre rovnaké zaobchádzanie v zamestnaní a povolaní Council Directive 2000/78/EC of 27 November 2000 establishing a general framework for equal treatment in employment and occupation

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pre nás, občanov Slovenskej republiky má rozsudok inú trpkú príchuť. Vláda Slovenskej republiky 4.decembra 2013 schválili návrh kandidátov na sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP), ktorý predložila Súdna rada.

Kandidátka vznikla na pôde Súdnej rady netransparentným procesom, ktorý nenaplnil zákonné požiadavky na lehotu medzi vyhlásením voľby a jej konaním. Uráža občanov Slovenska i samotnú Radu Európy a Európsky súd pre ľudské práva. Natíska sa otázka, či na kandidátke je slovenský sudca, ktorý naplní vysoké odborné požiadavky predpokladané Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd pre túto pozíciu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pikantné je, že Rada Európy už v júni tohto roka jednu kandidátku Slovenska odmietla ako nekvalifikovanú. Slovensko sa opakovane vystavuje medzinárodnej hanbe. Štát na tento post kľúčového významu pre ľudské práva má vyslať dôstojných kandidátov s osobnostnými a odbornými kvalitami porovnateľných so sudcami ESĽP. Kandidátov s vysokým morálnym kreditom, ktorí požívajú širokú verejnú úctu a svojou nestrannosťou dokážu získať verejnú dôveru v to, že budú predovšetkým chrániť ľudské práva nezávisle od rôznych mocenských, politických či finančných záujmov.

Viac na http://ekoforum.sk/peticia/vyzva-strasburg

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Poznámka: Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP), nie totožný European Court of Justice (ECJ) v Luxemburgu, ide len o príklad dôležitosti a vážnosti dôsledkov, ktoré vyplývajú z delegovania osôb na tieto posty.

Pramene:

Súdny spor: http://curia.europa.eu/juris/document/document.jsf?text=&docid=145530&pageIndex=0&doclang=EN&mode=req&dir=&occ=first&part=1&cid=572877 .

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP), European Court of Justice (ECJ), InfoCuria - Judikatúra Súdneho dvora, http://curia.europa.eu/en/actu/communiques/cp08/aff/cp080017en.pdf, http://curia.europa.eu/jurisp/cgi-bin/form.pl?lang=EN&Submit=rechercher&numaff=C-267/06, Otvorený list vláde SR, materiály rôznych MVO

Stanislav Trnovec

Stanislav Trnovec

Bloger 
  • Počet článkov:  140
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som slobodný človek. Sloboda je okrem života najfantastickejší dar, ktorý som dostal. Denne stojím v nemom úžase pred zázrakom života, tohto tajomstva sa neviem nabažiť. Každý deň je DAR, za ktorý nestíham ďakovať. Predseda Klubu mnohodetných rodín, viceprezident FEFAF, člen administratívneho výboru COFACE. Teda písať budem o rodine. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu