Čo nám priniesol MDŽ?

Autor: Stanislav Trnovec | 7.3.2013 o 23:33 | (upravené 8.3.2013 o 8:33) Karma článku: 6,43 | Prečítané:  474x

Na Medzinárodný deň žien sme zvykli počúvať sladké reči o význame žien. MDŽ bol výbornou príležitosťou na oslavy, ktoré slúžili všeličomu, len nie na zmenu postavenia oslávenkýň. MDŽ je aj dnes príležitosťou prejavu úcty. Nie je len nostalgickou spomienkou na staré červené doby.

 

 

 

Ako ukazujú dáta, ženám sa po narodení prvého dieťaťa zmenšuje počet odpracovaných hodín. Muži majú tendenciu pracovať viac hodín, akonáhle sa stanú otcami. Výsledkom je skutočnosť, na ktorú poukazuje OECD, že po každom pôrode sa plat žien zníži približne o 12%. Rozdiely v odmeňovaní mužov a žien významne vzrastá po každé ďalšom dieťati.

Štatistický úrad zverejnil údaje (2. štvrťrok 2011) o hlavných príčinách pracovného obmedzenia, ktoré nebolo spôsobené zdravotným problémom alebo ťažkosťami prekážok pri práci. Je zrejmé, že práve materstvo predstavuje jednu z najväčších prekážok v práci a teda aj v príjme žien. Rozhodnutie pre dieťa je žiaľ rozhodnutím pre chudobu. Pokiaľ sa nebude oceňovať materstvo ako rovnocenná činnosť hocijakého iného zamestnania, do vtedy sa budeme stretať s rozličným oceňovaním a tým aj chudobou žien. Aj tu je aspoň čiastočne príčina, prečo ženy majú o štvrtinu menší príjem.

Rok 2014 bude vyhlásený za Európsky rok rovnováhy medzi zamestnaním a rodinným životom. COFACE, Konfederácia rodinných organizácií v Európskej únii prišla s touto myšlienkou ako odozvu na 20. výročie Medzinárodného roku rodiny 1994.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Trumpizmus. Politický smer, ktorým sa neriadi ani Donald Trump

Medzi republikánmi po týchto voľbách už neplatí konsenzus z Reaganovej éry, že strana by mala byť konzervatívna.

KOMENTÁRE

Štartuje nová éra Ameriky, Trump sa stáva prezidentom

Časť sveta sa bude s obavami prizerať, ako napĺňa volebný slogan.


Už ste čítali?