Čo nám priniesol MDŽ?

Autor: Stanislav Trnovec | 7.3.2013 o 23:33 | (upravené 8.3.2013 o 8:33) Karma článku: 6,43 | Prečítané:  463x

Na Medzinárodný deň žien sme zvykli počúvať sladké reči o význame žien. MDŽ bol výbornou príležitosťou na oslavy, ktoré slúžili všeličomu, len nie na zmenu postavenia oslávenkýň. MDŽ je aj dnes príležitosťou prejavu úcty. Nie je len nostalgickou spomienkou na staré červené doby.

 

 

 

Ako ukazujú dáta, ženám sa po narodení prvého dieťaťa zmenšuje počet odpracovaných hodín. Muži majú tendenciu pracovať viac hodín, akonáhle sa stanú otcami. Výsledkom je skutočnosť, na ktorú poukazuje OECD, že po každom pôrode sa plat žien zníži približne o 12%. Rozdiely v odmeňovaní mužov a žien významne vzrastá po každé ďalšom dieťati.

Štatistický úrad zverejnil údaje (2. štvrťrok 2011) o hlavných príčinách pracovného obmedzenia, ktoré nebolo spôsobené zdravotným problémom alebo ťažkosťami prekážok pri práci. Je zrejmé, že práve materstvo predstavuje jednu z najväčších prekážok v práci a teda aj v príjme žien. Rozhodnutie pre dieťa je žiaľ rozhodnutím pre chudobu. Pokiaľ sa nebude oceňovať materstvo ako rovnocenná činnosť hocijakého iného zamestnania, do vtedy sa budeme stretať s rozličným oceňovaním a tým aj chudobou žien. Aj tu je aspoň čiastočne príčina, prečo ženy majú o štvrtinu menší príjem.

Rok 2014 bude vyhlásený za Európsky rok rovnováhy medzi zamestnaním a rodinným životom. COFACE, Konfederácia rodinných organizácií v Európskej únii prišla s touto myšlienkou ako odozvu na 20. výročie Medzinárodného roku rodiny 1994.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nezamestnaní začali útočiť na úradníkov, nechcú pracovať

Najčastejšie sa úradníci s takýmto zaobchádzaním stretávajú v regiónoch s najnižšou nezamestnanosťou.

DOMOV

Policajti si pri Bašternákovi nerozumeli. Kauzu Náš človek uzavreli

Výsledkom je, že k ovplyvňovaniu nedošlo.

EKONOMIKA

Štát asi rozšíri diaľnicu na Trnavu na osem pruhov, potrebuje stovky miliónov

Má sa začať už na budúci rok v októbri.


Už ste čítali?